Zgodnie z obowiązującymi przepisami cena wywoławcza spółki wystawianej na aukcji nie może być niższa niż wartość księgowa. Przy przetargach nie ma takich ograniczeń. Projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji umożliwia ustanowienie ceny wywoławczej spółek Skarbu Państwa oferowanych na aukcji poniżej wartości księgowej. Przyszła nowela ogranicza ponadto zakres analiz przedprywatyzacyjnych, które mają być również sporządzane przez urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, a nie tylko firmy doradcze. To ma usprawnić i obniżyć koszty przygotowywania tych analiz.

Projekt poszerza również liczbę beneficjentów pomocy publicznej, udzielanej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do obowiązujących w Unii Europejskiej zasad udzielania pomocy publicznej. W Unii Europejskiej - jak podkreśla resort skarbu - nie ma rozróżnienia na pomoc przyznawaną przedsiębiorcom prywatnym i publicznym (czyli na przykład spółkom Skarbu Państwa).

"Ponadto wprowadzane zmiany umożliwią udzielanie przez Ministra Skarbu Państwa wsparcia, nie będącego pomocą publiczną, każdorazowo na zasadach rynkowych. Typową formą takiego wsparcia jest podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z udziałem Skarbu Państwa, co powinno skutkować osiągnięciem odpowiedniej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału" - podkreśla resort skarbu.

Rząd rozpatrzy ponadto projekt zmian w ustawie o zarządzaniu kryzysowym. Projekt wprowadza definicję europejskiej infrastruktury krytycznej - systemów i obiektów (m.in. budowlanych), urządzeń i instalacji kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, zlokalizowanych na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej, których zakłócenie lub zniszczenie miałoby istotny wpływ na co najmniej dwa państwa członkowskie.

Ministrowie zajmą się też zmianami w ustawie o towarach paczkowanych. Nowela prostuje omyłkę powstałą na etapie prac legislacyjnych nad tą ustawą w Senacie. Rada Ministrów ma też przyjąć projekty uchwał rządowych w sprawie udzielenia gwarancji wykonania zobowiązań wynikających z wyemitowania przez Agencję Rozwoju Przemysłu obligacji na rynku krajowym (i zagranicznym). Obligacje mają częściowo sfinansować realizację programu rządowego "Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. inicjatyw pobudzających polską gospodarkę".

Zwyczajowo ministrowie wysłuchają informacji na temat postępu realizacji funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w Polsce.(PAP)