Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na przyszły rok

Wzrost produktu krajowego brutto oraz przeciętnego wynagrodzenia, niewielką inflację oraz stabilizację poziomu bezrobocia i stawek VAT zakładają założenia do projektu przyszłorocznego budżetu, przyjęte 11 czerwca br. przez Radę Ministrów.

Zgodnie z założeniami, wraz z poprawą koniunktury w Unii Europejskiej polski PKB w 2014 r. wzrośnie w ujęciu realnym o 2,5 proc., co oznacza jednak, że nasza gospodarka nadal będzie odczuwać skutki światowego spowolnienia gospodarczego. Wpłynie to na ograniczoną presję inflacyjną, stąd wzrost ogólnego poziomu cen w przyszłym roku ma wynieść 2,4 proc.

Przyjęto ponadto, że bezrobocie na koniec 2014 r. utrzyma się na poziomie 13,8 proc., czyli takim, jaki jest szacowany na koniec br. Przyszłoroczne przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ma natomiast wynieść 3.746 zł, co oznacza wzrost nominalny o 3,5 proc. Deficyt budżetu państwa na 2014 r. przewidziano nie wyższy niż 55 mld zł. Zaprezentowana prognoza makroekonomiczna nie uległa zmianie w stosunku do dokumentów przyjętych przez Radę Ministrów w końcu kwietnia br., tj. w Wieloletnim Planie Finansów Państwa na lata 2013-2016 i w Aktualizacji Programu Konwergencji.

Podstawowym źródłem dochodów budżetu państwa pozostaną wpływy z podatków pośrednich – VAT i podatku akcyzowego. Jednocześnie, aby ograniczyć nierównowagę finansów publicznych założono, że w 2014 r. stawki VAT pozostaną takie same jak w 2013 r. Wśród zmian systemowych w 2014 r. przewidziano likwidację tzw. ulgi w podatku VAT, która zakłada zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budową i remontem, rozszerzenie katalogu wyrobów, w stosunku do których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia oraz zmiany w zakresie ograniczenia przy odliczaniu podatku naliczonego przy zakupie samochodów z kratką oraz paliw do ich napędu (zakończenie derogacji na stosowanie ograniczeń w nabyciu ww. pojazdów).

Zgodnie z założeniami, w przyszłym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pozostanie zamrożony fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych. Wyjątkiem jest sektor samorządowy oraz wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych, które mają rosnąć w nominalnym tempie 9,14 proc. rocznie.

Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WKP

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 13 czerwca 2013 r.

Data publikacji: 13 czerwca 2013 r.