Zgodnie z projektem ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych funkcjonariusze i żołnierze mieliby dostawać zasiłek chorobowy taki jak cywile, czyli zamiast 100 proc. - tylko 80 proc. pensji. Projekt dotyczy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych. Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń przeznaczone będą w całości na fundusz nagród i zapomóg.
Ministrowie rozpatrzą także projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu użycia środków przymusu bezpośredniego wobec nieletnich umieszczonych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. W projekcie doprecyzowano sposoby stosowania siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego. W ramach tego środka dopuszcza się możliwość stosowania technik obronnych i technik transportowych. Dopuszczono ponadto stosowanie technik ataku, ale wyłącznie w celu odparcia zamachu na życie lub zdrowie własne lub innych osób. Według autorów rozporządzenia, dotychczasowe doświadczenia wskazują, że agresywne i niebezpieczne zachowanie się wychowanków powinny skutkować użyciem takich środków, które będą skutecznie ochraniać ludzkie życie i zdrowie oraz nie pozwolą na rozprzestrzenienie się zagrożenia; jednocześnie stosowanie najsilniejszych środków z tej kategorii zarezerwowano jedynie dla szczególnych i najbardziej niebezpiecznych zagrożeń.
Z kolei projekt ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze i ustawy o Krajowym Rejestrze  regulacje, według których kwotę wynagrodzenia syndyków, nadzorców sądowych, zarządców, tymczasowych nadzorców sądowych, zarządców przymusowych i kuratorów, podwyższa się o kwotę podatku VAT - określoną zgodnie z obowiązującą stawką podatku.
Rada Ministrów omówi też dokument zmieniający "Kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2009-2013", który zakłada działania ułatwiające małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do tzw. zewnętrznego finansowania. Ministrowie rozpatrzą też plany gospodarowania wodami na obszarze dorzeczy Wisły, Odry, Jarft, Świeżej, Pregoły, Niemna, Dunaju, Dniestru, Łaby i Ücker.
Rząd rozpatrzy także projekt założeń do nowelizacji ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz ustawy o działach administracji rządowej. Według autorów noweli, konieczne jest uregulowanie kwestii przewozu najważniejszych osób w państwie w akcie rangi ustawy, tak aby zadanie to należało do konkretnego podmiotu i było jasno sprecyzowane. "Zasadniczym celem projektowanej regulacji jest stworzenie podstaw prawnych do pozyskania i utrzymania (modernizowania) środków transportu, które mogłyby być wykorzystane do przewozu najważniejszych osób w państwie" - czytamy w projekcie założeń.
W lutym Kancelarie Prezydenta, Premiera, Sejmu i Senatu zawarły porozumienie w sprawie lotów najważniejszych osób w państwie, które zakłada, że jednym samolotem nie mogą w tym samym czasie podróżować prezydent i marszałek Sejmu oraz prezydent i premier. (PAP)