Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że główną barierą, która uniemożliwia wielu firmom zdobycie doświadczenia w działalności badawczo-rozwojowej, są wysokie koszty udziału w projektach badawczo-rozwojowych oraz niepewność, co do ich rezultatów. Firmy pokrywają je w większości z własnych środków, co w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej stawia zwłaszcza mikro i małe przedsiębiorstwa.
Celem nowelizacji rozporządzenia jest zwiększenie wiedzy małych i średnich przedsiębiorstw na temat korzyści ze współpracy ze sferą nauki. Drugim celem jest zwiększenie poziomu wydatków na działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw.
Ministerstwo Gospodarki, za pomocą przedmiotowej nowelizacji, chce zwiększyć partycypację polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP w międzynarodowych programach na rzecz wzrostu poziomu innowacyjności oraz wspierających badania i rozwój nowych technologii. Nowelizacja pozwoli na uruchomienie programu „Wsparcie na uzyskanie grantu” – nowego instrumentu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą wziąć udział w międzynarodowych programach na rzecz wzrostu poziomu innowacyjności wspierających badania i rozwój nowych technologii. Wskaźnikiem realizacji celu będzie liczba MŚP biorących udział w międzynarodowych programach na rzecz wzrostu poziomu innowacyjności oraz wspierających badania i rozwój nowych technologii.
Program "Wsparcie na uzyskanie grantu" będzie wdrażany w latach 2011-2014, z planowanym budżetem w wysokości 8 mln złotych. Ma on zachęcać MŚP do uczestnictwa w międzynarodowych programach innowacyjnych. Przedsiębiorca, który złożył wniosek projektowy w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach międzynarodowego programu innowacyjnego i otrzymał pozytywną ocenę formalną wniosku, będzie mógł wystąpić do PARP o wsparcie na uzyskanie grantu, w celu pokrycia wydatków związanych z przygotowaniem tego wniosku. Pomoc udzielana w ramach wsparcia na uzyskanie grantu będzie pomocą de minimis.
W przypadku samodzielnego przygotowania przez przedsiębiorcę wniosku projektowego, wsparcie będzie obejmowało wydatki na: zoorganizowanie konsorcjum (w tym na wyszukanie partnerów: jednostek badawczo–rozwojowych, uczelni i innych MŚP), uzupełniające badania i ekspertyzy w przedmiocie planowanego tematu wniosku projektowego, organizację spotkań konsorcjum, komponent szkoleniowy, zakup odpowiedniego oprogramowania komputerowego niezbędnego do opracowania wniosku projektowego oraz koszty pośrednie do 5% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem; koszty te będą rozliczane ryczałtowo.
W przypadku zlecenia usługi zoorganizowania konsorcjum oraz przygotowania i złożenia wniosku projektowego wsparcie, poza kosztami tej usługi, będzie obejmowało wydatki na uzupełniające badania i ekspertyzy w przedmiocie planowanego tematu wniosku projektowego oraz komponent szkoleniowy.
Ponadto, wydatkiem kwalifikującym się do objęcia wsparciem będzie koszt audytu dotyczący wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, pod warunkiem że będzie przeprowadzony przez biegłego rewidenta, a cena audytu będzie odpowiadała stawkom powszechnie stosowanym na rynku usług audytorskich.
Kwota wsparcia udzielona jednemu przedsiębiorcy w ramach wsparcia na uzyskanie grantu nie będzie mogła przekroczyć 75 000 zł (w przypadku przedsiębiorcy pełniącego funkcję koordynatora projektu) albo 35 000 zł (w przypadku przedsiębiorcy pełniącego funkcję partnera). Intensywność wsparcia będzie mogła wynosić do 100% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz. U. Nr 86, poz. 472) weszło w życie z dniem 22 kwietnia 2011 r.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.mg.gov.pl, stan z dnia 26 kwietnia 2011 r.