RPO krytykuje jakość przepisów prawa podatkowego

Rzecznik Praw Obywatelskich w kolejnym wystąpieniu dotyczącym jakości polskiego prawa podatkowego zwraca uwagę na fakt, że uchwalane przepisy budzą wątpliwości nie tylko co do ich zgodności z konstytucją, ale niejednokrotnie są też niespójne i wzajemnie wykluczają się z przepisami innych ustaw.

Jako przykład takich regulacji RPO podał przepis ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, pozwalający nałożyć organom podatkowym dodatkowe zobowiązanie podatkowe za brak korekty podatku, który został odliczony pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów. Opisane rozwiązanie prawne budzi wątpliwości co do przestrzegania przez ustawodawcę zakazu retroakcji oraz zasady ochrony praw nabytych.

Kolejną kwestią jest stabilność prawa, jasność i klarowność przepisów prawnych oraz ich neutralność wobec procesów gospodarczych. Polska jest wśród krajów o najniższym poziomie stabilności podatkowej. Zgodnie ze sporządzonym przez firmę Deloitte badaniem stabilności systemów podatkowych w regionie EMEA, Polska jest wśród krajów o najniższym poziomie stabilności podatkowej. O braku stabilności prawa podatkowego w Polsce świadczy m.in. ilość modyfikacji ustaw podatkowych w ostatnich latach.

Niepokojący jest również, zdaniem Rzecznika, pośpiech towarzyszący wprowadzaniu nowych regulacji prawnych, przejawiający się m.in. w wyznaczaniu krótkich terminów na konsultacje społeczne. W konsekwencji wprowadzane są przepisy niejasne dla podatników. Świadczą o tym skargi wpływające do Biura Rzecznika, kierowane nie tylko przez obywateli, lecz także przez organy stosujące prawo podatkowe.

Ponadto prawo podatkowe nie wykazuje neutralności wobec procesów gospodarczych, polegającej na tym, aby regulacje podatkowe nie zakłócały przebiegu tych procesów. Takich cech nie można przypisać niektórym regulacjom ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, które paradoksalnie zwiększają wymagania stawiane przedsiębiorcom.

Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WKP

Źródło: www.rpo.gov.pl, stan z dnia 12 sierpnia 2013 r.

Data publikacji: 12 sierpnia 2013 r.