W rozporządzeniu zamieszczono szczegółowe wytyczne, w oparciu o które Prezes Narodowego Banku Polskiego dokonuje oceny zasad funkcjonowania systemu płatności.
Ponadto nowe przepisy określają zakres informacji i dokumentów dołączanych do wniosku o udzielenie zgody na prowadzenie systemu płatności. W tym zakresie wymagane będzie przedstawienie szczegółowych informacji o przetwarzaniu zleceń rozrachunku w systemie. Do wniosku powinny zostać dołączone również dokumenty wskazujące na stosowane rozwiązania technologiczne oraz określające zabezpieczenia systemu płatności i jego uczestników przed skutkiem negatywnych zjawisk, jakie mogą wystąpić w związku z funkcjonowaniem systemu płatności.
Podobne wymagania co do dokumentów, rozporządzenie przewiduje w przypadku zawierania pomiędzy systemami płatności porozumienia o międzysystemowej realizacji zleceń rozrachunku.
Przepisy precyzują wynikający z art. 18 ust. 6a pkt 2 ustawy z 24.08.2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1224) obowiązek przekazywania informacji w zakresie danych dotyczących bieżącego funkcjonowania systemu. Podmiot prowadzący system płatności jest zobowiązany do przedstawienia kwartalnych informacji w ujęciu miesięcznym o dostępności operacyjnej i przepustowości systemu, a także o liczbie i wartości zrealizowanych zleceniach rozrachunku. Jest również zobowiązany, na bieżąco, przekazywać Prezesowi NBP informacje o wykonanych testach warunków skrajnych, jeżeli zostaną przeprowadzone oraz o uczestnikach pośrednich, którzy funkcjonują w ramach systemu.
Rozporządzenie określiło także zakres informacji dotyczących incydentu mającego lub mogącego mieć negatywny wpływ na sprawne lub bezpieczne funkcjonowanie systemu. Poza charakterystyką samego zdarzenia wymaga się opisu działania podjętego w celu usunięcia skutków incydentu i wskazania planowanych działań mających na celu zapobieżenie wystąpieniu podobnych przypadków w przyszłości.