We wstępnym porządku obrad zimowej sesji ZP Rady Europy jest również między innymi ochrona świadków w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmu w Europie oraz przeciwdziałanie nietolerancji i dyskryminacji w Europie ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijan.

Planowana jest też dyskusja o prawie do prowadzenia negocjacji zbiorowych, w tym prawie do strajku, a także o równości oraz integracji osób z niepełnosprawnością.

W ramach ZP Rady Europy sesji planowana jest również ceremonia upamiętniająca 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, z udziałem  byłych więźniów obozu.

Od 26 do 30 stycznia 2015 w Strasburgu polscy parlamentarzyści będą uczestniczyć w 1. części tegorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Z ramienia Sejmu i Senatu w obradach wezmą udział posłowie: Beata Bublewicz, Iwona Guzowska, Tadeusz Iwiński, Andrzej Jaworski, Arkadiusz Mularczyk, Killion Munyama, Piotr Naimski, Jan Rzymełka, Jarosław Sellin, Michał Stuligrosz, Krzysztof Szczerski, Ryszard Terlecki i Maciej Wydrzyński oraz senatorowie: Marek Borowski, Henryk Cioch, Helena Hatka, Bogdan Klich i Piotr Wach. Wchodzą oni w skład nowej polskiej delegacji liczącej w sumie 24 członków, która zostanie zatwierdzona przez całe Zgromadzenie podczas otwarcia sesji.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest organem doradczym - jednym z głównych organów statutowych Rady Europy. ZPRE składa się z delegatów parlamentów poszczególnych państw członkowskich Rady i zbiera się co kwartał w Strasburgu. Zgromadzenie może debatować i uchwalać zalecenia w sprawach dotyczących ważnych problemów i wyzwań współczesnego świata. Do kompetencji ZPRE należy również wybieranie sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.