Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn mówił w piątek w Rzeszowie na konferencji prasowej, podsumowującej dwudniowe spotkanie, że jednym z problemów dotyczących prokuratury europejskiej jest m.in. jurysdykcja. Prokuratura europejska miałaby ścigać przestępstwa przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej, np. dotyczące wydatków, przychodów unijnych, braku przychodów z akcyzy. Wątpliwości uczestników spotkania budził głównie szczegółowy zakres przestępstw, jakimi miałaby się zająć ta prokuratura.

Zdaniem Węgrzyna najlepiej byłoby, gdyby prokuratura europejska przejmowała sprawy dotyczące najcięższych pod względem finansowym przestępstw, jak np. wielomilionowe szkody na rzecz interesu finansowego Unii.

Dodał, że Polska jako kraj, który ma najdłuższą granicę zewnętrzną z UE, w 2012 roku przeprowadziła ponad 3 tys. postępowań związanych przestępstwami finansowymi, ale było to głównie drobne sprawy takie jak np. przywiezieniem jednej butelki więcej alkoholu z Ukrainy. „Uważamy, że takimi przestępstwami prokuratura europejska nie powinna się zajmować” – mówił Węgrzyn.

Wątpliwości uczestników spotkania budzą także zagadnienia związane z terminem i zasadami powołania prokuratora europejskiego, czy z zawiadamianiem prokuratora europejskiego o popełnieniu przestępstw na terenie danego kraju.

„Nie chcielibyśmy, aby prokuratura europejska była kolejną unijną instytucją, która generować będzie kolejne koszty bez istotnego wpływu i bez istotnych korzyści dla funkcjonowania systemów krajowych” – mówił wiceminister.

Przedstawiciele resortów sprawiedliwości krajów Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacji podczas dwudniowego spotkania, które zakończyło się w piątek w Rzeszowie, rozmawiali także o ochronie świadków i wspólnym europejskim prawie sprzedaży, np. dotyczącego handlu w internecie.

W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, wicepremier i minister sprawiedliwości Węgier Tibor Navraciscs, wiceminister sprawiedliwości Słowacji Monika Jankovska, dyrektor departamentu prawa karnego w ministerstwie sprawiedliwości Czech Jakub Pastuszek oraz wiceminister sprawiedliwości Chorwacji Sandra Artukovic-Kunst.