Projekt zmian w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 ze zm., dalej: u.p.p.r.) został złożony zarówno przez grupę posłów, jak i Radę Ministrów. W wyniku ich łącznego rozpatrzenia 10 czerwca 2010 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 842, dalej: nowelizacja).
W uzasadnieniu do projektu można znaleźć wyjaśnienie celu, jaki mają te zmiany: ukierunkowanie na rozwój profilaktyki jako formy działań zapobiegających zjawisku przemocy w rodzinie, zmianę świadomości społeczeństwa, skuteczną ochronę ofiar przemocy, w tym w szczególności dzieci, stworzenie mechanizmów ułatwiających izolację sprawców od ofiar, zmianę postaw osób stosujących przemoc w rodzinie przez poddanie ich oddziaływaniom korekcyjno-edukacyjnym. W projektowanej ustawie położono szczególny nacisk na rozwój profilaktyki, jako skutecznej formy pomocy w sytuacjach, gdy w rodzinie nie występuje jeszcze zjawisko przemocy, ale może być tym zjawiskiem zagrożona.
Ustawa wprowadza istotne zmiany w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym w szczególności zwiększa ilość form pomocy udzielanej ofiarom, zwiększa ilość zadań wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz administrację rządową, wprowadza nowe instytucje prawne umożliwiające wykonywanie działań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zwiększa uprawnienia pracowników socjalnych czy ułatwia postępowanie ze sprawcami przemocy w rodzinie.

Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym >>>