Informację takę  Święczkowski przedstawił we wtorek  wieczorem w TV Republika, pytany o ocenę działań sędziów dotyczącą tzw. pytań prejudycjalnych. - Te pytania to dla mnie sprawa skandaliczna - powiedział.

Zdaniem szefa PK sądy mogą kierować pytania prejudycjalne, ale - jak ocenił - "nie może to się wiązać z zawieszaniem postępowania, ani z obowiązywaniem przepisów czy całych ustaw". - To, co zrobił SN zawieszając funkcjonowanie kilku przepisów w ustawie o Sądzie Najwyższym to jest moim zdaniem rażące naruszenie prawa - stwierdził.

- Myślę, że prokuratura się tą sprawą zainteresuje i się nią interesuje. Prokuratura ma w swoich zadaniach stanie na straży praworządności - powiedział Dariusz Święczkowski.  I dodał, że jako prokurator krajowy i cała prokuratura obserwują, czy inne instytucje państwa, także sądy, nie naruszają tej praworządności. - Kiedy uznamy, że praworządność została naruszona, podejmiemy decyzje. Te decyzje zapewne zostaną podjęte w niedługim okresie czasu - powiedział szef Prokuratury Krajowej.