Jak tłumaczył, chodzi o to, aby "w większym stopniu odpowiedzialność za szkody i zniszczenia w miejscach i czasie objętych zgodą na przeprowadzenie demonstracji jednak obciążała organizatorów".
Prezydent poinformował też, że po analizie systemu prawnego dotyczącego organizowania i przeprowadzania demonstracji, doszedł do wniosku, że jest on dobry, "aczkolwiek trudny do egzekwowania".
"Niewątpliwie w tym zakresie egzekwowania muszą być podejmowane dosyć zdecydowane i surowe decyzje" - powiedział. Jak mówił, dostrzega dwa obszary, w których można szukać rozwiązań z jednej strony ułatwiających skuteczność działania policji, a z drugiej - przenoszących w dużej mierze odpowiedzialność na organizatorów wydarzeń.
"Zleciłem odpowiednie prace prawnikom i sądzę, że jest możliwe znalezienie zapisów, które by nowelizowały dotychczasową ustawę bez konieczności zmiany konstytucji - co jest w tym wypadku istotne - w taki sposób, aby w większym stopniu odpowiedzialność za szkody i zniszczenia w miejscach i czasie objętych zgodą na przeprowadzenie demonstracji jednak obciążała organizatorów" - tłumaczył Komorowski.
Prezydent chciałby też, aby pojawił się zapis, który ułatwi policji rozpoznanie osób - "dzisiaj często występujących w maskach albo z jakimś kamuflażem na twarzy", co uniemożliwia ich identyfikację.
Jak pinformowała Kancelaria Premiera, w sobotę, 12 listopada 2011 roku, o godz. 12.00, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się spotkanie poświecone piątkowym manifestacjom z okazji Święta Niepodległości. Premier Donald Tusk spotka się z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Jerzym Millerem, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Adamem Rapackim, prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, komendantem głównym policji gen. Andrzejem Matejukiem oraz komendantem stołecznym policji gen. Adamem Mularzem. (ks/pap)

Czytaj także:
Gronkiewicz-Waltz: trzeba ograniczyć wolność zgromadzeń
Kwiatkowski: sąd przygotowany na wnioski w trybie przyspieszonym