Powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej, wprowadzenie zasad jej współpracy z Policją czy znaczące podniesienie kar za doping to tylko niektóre ze zmian, które wprowadzi podpisana wczoraj ustawa.
Jednym z głównych założeń nowej ustawy jest utworzenie Polskiej Agencji Antydopingowej działającej pod nadzorem Ministra Sportu i Turystyki, która zastąpi działającą obecnie Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Do zadań Agencji należeć ma określanie zasad i przebiegu kontroli antydopingowych, współpraca z zagranicznymi podmiotami właściwymi w zakresie zwalczania dopingu czy szkolenie kontrolerów. Ustawa zakłada, że Policja, Straż Graniczna czy Żandarmeria Wojskowa będą przekazywać Agencji, z urzędu lub na jej wniosek, wszystkie informacje potrzebne do ustalenia odpowiedzialności za doping w sporcie. Na etapie przygotowywania projektu ustawy podkreślano, że obecna formuła współpracy między np. Policją a Komisją Zwalczania Dopingu w sporcie jest nieefektywna i nie pozwala na pozyskanie niezbędnych informacji.
Ustawa określa także przepisy karne, które przewidują penalizację określonych zachowań związanych z podawaniem substancji zabronionych. Penalizacja ta dotyczy podawania substancji zabronionych określonych w grupie S1, S2 lub S4 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie, które charakteryzują się wyjątkową szkodliwością dla zdrowia. Naruszenie zakazów określonych w przepisach karnych ustawy zagrożone będzie karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. W obecnie obowiązujących przepisach górna granica kary wynosi 2 lata pozbawienia wolności, jednak uznano, że m.in. w przypadku podawania dopingu osobie małoletniej, jest to kara zbyt łagodna. Karą pozbawienia wolności do lat 3 zagrożone będzie także podawanie zawodnikowi pełnoletniemu substancji zabronionej bez jego wiedzy czy także przywóz lub sprowadzanie na terytorium Polski substancji określonych w załączniku nr 1 do Międzynarodowej Konwencji.
W obowiązującym stanie prawnym przepisy regulujące kwestię dopingu w sporcie znajdują się w ustawie z 25.06.2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2016 r. poz. 176). Pomysłodawcy nowej ustawy argumentowali jednak, że nie była to pełna regulacja, a wyodrębnienie przepisów dotyczących dopingu z ustawy o sporcie pozwoli na kompleksowe uregulowanie tej kwestii. Potrzeba zmian wynikała także z konieczności dostosowania polskiego ustawodawstwa do zmieniających się standardów międzynarodowych.
Ustawę poparły wszystkie kluby parlamentarne. Wejście w życie nastąpi po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu dotyczącego powołania w skład Rady Agencji przedstawicieli właściwych ministrów oraz przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Opracowanie: Łukasz Jezierski, RPE WKP
Źródło: www.prezydent.pl, stan z 17.05.2017 r.