Przedsiębiorcy z dużą nadzieją przyjęli zapowiedzi Donalda Tuska dotyczące między innymi uproszczenia prowadzenia działalności gospodarczej i obniżenia podatków oraz prowadzenia inwestycji z partnerami prywatnymi. W swoim expose premier zwrócił uwagę, że Polacy są w stanie dogonić najbardziej rozwinięte kraje Europy. Expose oceniali na konferencji prasowej: Henryka Bochniarz z PKPP Lewiatan, Zbigniew Jakubas z Polskiej Rady Biznesu, Andrzej Malinowski z Konfederacji Pracodawców Polskich, Jerzy Bartnik ze Związku Rzemiosła Polskiego, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej oraz Christian Schnell, wspólnik zarządzający w BSJP Legal and Tax Advice oraz członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Przedsiębiorcy i pracodawcy z dużą nadzieją przyjęli zapowiedzi Donalda Tuska dotyczące między innymi uproszczenia prowadzenia działalności gospodarczej i obniżenia podatków. Henryka Bochniarz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła uwagę na zapowiedzi dotyczące otwarcia na rozmowę i dialog społeczny. Z kolei Zbigniew Jakubas z Polskiej Rady Biznesu zauważył, że expose Donalda Tuska było merytoryczne i przyjazne dla przedsiębiorców. Według niego wszystkie aspekty dotyczące gospodarki, które poruszył premier idą na przeciw rozwojowi gospodarki. Andrzej Malinowski z Konfederacji Pracodawców Polskich zwrócił uwagę, że premier Tusk kilkakrotnie podkreślał znaczenie wolności i swobody działania gospodarczej. Zaznaczył, że są to wartości szczególnie bliskie środowisku polskich pracodawców. Z kolei Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce podkreślił zapowiedzi premiera, dotyczące poprawy dróg w Polsce. Jak dodał jest to bardzo ważne dla przyciągania inwestycji zagranicznych do naszego kraju.

Christian Schnell odniósł się do tematu Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Jego zdaniem, nie ma w Polsce innej możliwości, żeby w szybkim czasie usprawnić infrastrukturę. - Przepisy o PPP działają w większości państw europejskich. Nie jest trudne ich przeniesienie na rynek polski i dostosowanie do naszych realiów. Obecna ustawa o PPP wymaga nowelizacji – ocenił Christian Schnell.

Według opinii Christiana Schnella w Polsce nie podejmuje się wszystkich potrzebnych działań inwestycyjnych zarówno w zakresie infrastruktury jak i budownictwa publicznego. - W ciągu ostatnich lat nasz kraj stracił dużo czasu – uważa Christian Schnell. Strona publiczna nie ma narzędzi lub środków finansowych na podjęcie wymagających procesów inwestycyjnych. - Ustawa o PPP powinna, więc pozostać, jednak konieczna jest jej gruntowna nowelizacja. Likwidacja tej ustawy bez uchwalenia nowej stanowiłaby fałszywy sygnał polityczny dla i tak już niepewnej strony publicznej i inwestorów prywatnych – uważa Christian Schnell.

W ramach nowelizacji ustawy o PPP konieczne są w szczególności poprawki w obszarach podatku VAT, prawa zamówień publicznych i prawa budżetowego. PPP nie jest uniwersalnym środkiem, który rozwiąże zastój w inwestycjach czy brak funduszy, jest jednak alternatywą do klasycznych form prowadzenia inwestycji publicznych. Strona publiczna musi jednak, dzięki odpowiedniemu know-how, być w stanie podjąć decyzję, która forma inwestowania jest najbardziej korzystna z punktu widzenia rozsądnego gospodarowania pieniędzmi podatników. Obecnie z powodu braku wystarczającej wiedzy na temat PPP, nie jest to możliwe.

(Źródło: KW/IHK)