Komisja Europejska przygotowuje pozew do europejskiego trybunału przeciw Polsce za utrudnianie fuzji banków Pekao i BPH. Brytyjski "Financial Times" informuje, że podjęcie kroków prawnych przeciwko Polsce zapowiedział unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Charlie McCreevy. 

Komisarz zlecił prawnikom komisji sporządzenie pozwu. Według McCreevego, polskie władze, blokując fuzję banków, łamią unijne prawo konkurencji i wolnego przepływu kapitału. Wniesienie pozwu musi poprzedzić formalne ostrzeżenie wystosowane przez Komisję Europejską do polskiego rządu. Nie wiadomo jeszcze która kancelaria będzie reprezentowała interesy polskiego rządu przed trybunałem.

Gabinet Kazimierza Marcinkiewicza nie chce się zgodzić na fuzję banków i wskazuje, że umowa prywatyzacyjna z 1999 roku pozwalająca Unicredito za zakup banku Pekao zakazuje włoskiemu bankowi kupowania jakiegokolwiek innego polskiego banku. Fuzja Unicredito oraz niemieckiego HBV uzyskała na jesieni akceptację Komisji Europejskiej, która uznała, że nie widzi przeszkód dla połączenia instytucji należących do tych banków w innych krajach. W Polsce do Unicredito należy Pekao, a do HBV - bank BPH. Ich połączenie mogłoby zagrozić pozycji należącego do państwa PKO BP.

(Źródło: KW/IAR/FT)