Z uwagi na zwiększający się deficyt finansów publicznych i zagrożenie przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego, zasadne staje się podjęcie działań legislacyjnych, które zmniejszą to zagrożenie. Alternatywą dla kolejnych podwyżek podatku od towarów i usług byłoby opodatkowanie instytucji finansowych. Wpływy z tego podatku zwiększałyby Fundusz Rezerwy Demograficznej, a ich szacowana wartość to około 2 miliardy zł rocznie.
Projekt zakłada, że podatnikami tego podatku byłyby banki, instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji i fundusze inwestycyjne. Podstawę opodatkowania stanowiłaby suma aktywów wykazana w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym podatnika. W przypadku, gdy roczne sprawozdanie nie zostałoby zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego podatnika, podstawę opodatkowania stanowić miałaby suma aktywów wykazana w sporządzonym rocznym sprawozdaniu.
Zgodnie z projektem, zeznanie podatkowe składane byłyby w terminie 30 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego, a w przypadku jego niezatwierdzenia - w terminie 30 dni od ostatniego dnia, kiedy sprawozdanie zgodnie z przepisami powinno być zatwierdzone. Do 20 dnia każdego miesiąca kalendarzowego wpłacane byłyby zaliczki na podatek w wysokości odpowiadającej 1/12 podatku wykazanej wg ostatniego zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego (zeznania podatkowego). Obowiązek wpłaty zaliczki powstawałby począwszy od miesiąca następującego po złożeniu zeznania podatkowego.
Zwolnione od podatku byłyby banki, które cały zysk za rok obrotowy przeznaczyły na zwiększenie funduszy własnych. Takie banki zobowiązane byłyby do złożenia w tym zakresie informacji do właściwego urzędu skarbowego.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 27 maja 2011 r.