Polska zajęła 125 miejsce wśród 178 państw w globalnym rankingu systemów podatkowych, który oceniał uciążliwość rozwiązań podatkowych dla biznesu. Ranking (Paying Taxes 2008)  opublikowała firma rachunkowa i konsultingowa PricewaterhouseCoopers (PwC) w partnerstwie z Bankiem Światowym. Spośród krajów UE w pierwszej piętnastce krajów znalazły się tylko trzy: Irlandia (6 miejsce), W. Brytania (12) i Dania (13). Dzisiaj raport zostanie zaprezentowany w Polsce.

W grupie nowych krajów UE niższe notowania niż Polska mają tylko Węgry (127) i Rumunia (134). Pierwsze trzy miejsca zajmują Malediwy, Singapur i Hong Kong.

Na dole tabeli uplasowały się: Republika Kongo, Ukraina i Białoruś.  Raport dowodzi, iż na rentowność firm wpływają nie tylko stawki podatkowe, ale także obciążenia proceduralne, wynikające z systemu podatkowego. W ubiegłym roku swoje systemy podatkowe reformowało 31 państw.  Największe zmiany wprowadziły Bułgaria i Turcja. 27 badanych państw zredukowało stawki podatku korporacyjnego od przychodów. Kraje Europy Wschodniej oraz Azji Środkowej były w czołówce państw reformujących systemy podatkowe w latach 2006-07, ale stawki podatkowe w obu regionach nadal należą do najwyższych. Z kolei koszty ponoszone przez biznes z tytułu stosowania się do wymogów systemów podatkowych są najwyższe w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej i Afryce. Autorzy raportu sugerują uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie kosztów, które ponoszą przedsiębiorstwa i obniżenie stawek podatkowych. W Polsce raport zostanie przedstawiony w czwartek.