Z dniem 11 maja 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 6 maja 2014 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. poz. 584). Nowe przepisy w znacznej mierze powielają regulację obowiązującego dotychczas rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. Nr 93, poz. 546), dostosowując ją jednocześnie do znowelizowanych przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 235, ze zm.).

Przepisy nowego rozporządzenia określają zakres i warunki korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej, w tym zakładanie konta na ePUAP oraz warunki wymiany informacji między ePUAP a innymi systemami teleinformatycznymi. W porównaniu z dotychczas obowiązującym rozporządzeniem przepis doprecyzowujący zakres przedmiotowy aktu nie obejmuje sposobu prowadzenia katalogu usług na ePUAP (kwestia ta uregulowana została w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne). Ponadto w nowym rozporządzeniu nie umieszczono, w przeciwieństwie do aktu dotychczas obowiązującego, definicji pojęć "katalog usług" oraz "użytkownik", co wynika z wprowadzenia tych definicji do ww. ustawy. Ponadto zawarte w dotychczas obowiązujących przepisach definicje "usługi" oraz "usługodawcy" dostosowano do przepisów ustawowych.

Nowe rozporządzenie reguluje w sposób kompleksowy kwestie dotyczące nadania funkcjonalności podmiotu publicznego. W porównaniu z przepisami dotychczas obowiązującymi zrezygnowano z wymagania zamieszczenia we wniosku o nadanie funkcjonalności podmiotu publicznego na ePUAP informacji o posiadaniu uprawnień do potwierdzania profilu zaufanego. Jednocześnie doprecyzowano zakres innych informacji dotyczących podmiotu publicznego, które mają zostać wskazane we wniosku (oznaczenie podmiotu publicznego, oznaczenie osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu publicznego - jej imię, nazwisko oraz funkcję lub stanowisko, dane administratora podmiotu publicznego).

Rozporządzenie reguluje również zagadnienie nadawania funkcjonalności podmiotu publicznego na ePUAP podmiotom niebędącym podmiotami publicznymi, o ile realizują zadania publiczne. Nadanie funkcjonalności tego rodzaju podmiotom wiąże się z przyznaną im możliwością udostępniania usług na ePUAP (art. 19c ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne). Funkcjonalność podmiotu publicznego będzie nadawana na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy ministrem właściwym do spraw informatyzacji i podmiotem udostępniającym usługę. W przypadku podmiotów, które pełnią funkcję punktu potwierdzającego profil zaufany ePUAP, funkcjonalność niezbędna do potwierdzania profilu będzie nadawana na podstawie udzielonej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji zgody na pełnienie funkcji punktu potwierdzającego profil zaufany ePUAP.

Nowe przepisy wprost wskazują, że nadanie funkcjonalności podmiotu publicznego na ePUAP oraz wydanie certyfikatu dla systemu teleinformatycznego, stanowi czynność materialno-techniczną. Tym samym usunięto istniejące dotychczas wątpliwości interpretacyjne.