LEX EXPERT AI  Jedyny czat AI bazujący na zasobach LEX
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Paweł Szwarc został nowym obrońcą byłego senatora

Adwokat Paweł Szwarc został nowym obrońcą Aleksandra Gawronika oskarżonego o podżeganie do zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Zdaniem b. senatora, mec. Szwarc zdąży zapoznać się z aktami sprawy i zmiana obrońcy nie wpłynie na przedłużanie się procesu.

Aleksander Gawronik powiedział w piątek, że adwokat Szwarc zdąży zapoznać się z aktami sprawy do terminu kolejnej rozprawy.
Adwokat Paweł Szwarc urodzony jest w 1965 r. Jest Absolwentem Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 r. uzyskał wpis na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.


Informację o nowym pełnomocniku potwierdził w piątek były senator Aleksander Gawronik. W środę, reprezentująca go dotychczas adw. Patrycja Leśkiewicz, wypowiedziała pełnomocnictwo do obrony. Obrońca nie podała przyczyn tej decyzji.
Jarosław Ziętara współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Wprost" i "Gazetą Poznańską", gdzie zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy.
1 września 1992 r. wyszedł ze swojego mieszkania i tam widziany był po raz ostatni. W 1999 roku został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.
O podżeganie do zabójstwa reportera oskarżono b. senatora Aleksandra Gawronika (zgadza się na podawanie nazwiska). Jego proces przed poznańskim sądem okręgowym rozpoczął się w styczniu ub. roku. Według aktu oskarżenia, Gawronik miał nakłaniać ochroniarzy spółki Elektromis do porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa reportera "Gazety Poznańskiej" Jarosława Ziętary. Były senator odpowiada z wolnej stopy. Nie przyznaje się do winy.
W takiej sprawie - o podżeganie do zabójstwa - oskarżony musi mieć obrońcę. Jak tłumaczył rzecznik prasowy poznańskiego sądu okręgowego sędzia Aleksander Brzozowski, gdyby Gawronik nie powiadomił sądu do piątku o nowym obrońcy, sąd wyznaczyłby mu go z urzędu.

Autor:

Polecamy książki prawnicze