Nowa regulacja ma stanowić narzędzie, które zabezpieczy sektor finansowy przed "zawirowaniami" na rynkach finansowych wywołanymi światowym kryzysem. Uumożliwi udzielanie przez Skarb Państwa bankom i zakładom ubezpieczeń gwarancji zwiększania funduszy własnych poprzez emisję akcji, obligacji i bankowych papierów wartościowych w celu przeprowadzenia postępowania naprawczego. Wykonanie umowy gwarancji polega na objęciu przez Skarb Państwa w całości lub części wyemitowanych akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych nieobjętych przez dotychczasowych akcjonariuszy, udziałowców bądź innych inwestorów. Udzielenie gwarancji uzależnione będzie jednak od wcześniejszej akceptacji programu naprawczego udzielonej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
W sytuacji, gdy instytucja finansowa nie będzie wywiązywała się z warunków umowy gwarancji, Skarbowi Państwa przysługiwać będzie prawo do:
- ustanowienia zarządu komisarycznego,
- przedłożenia posiadanych akcji do umorzenia, a obligacji lub bankowych papierów wartościowych do przedterminowego wykupu,
- przejęcia instytucji finansowej.
Przejęcie instytucji finansowej może nastąpić także w okolicznościach utraty przez nią wypłacalności. Rada Ministrów może wówczas, w imieniu Skarbu Państwa przymusowo wykupić, w drodze decyzji, akcje od dotychczasowych akcjonariuszy. Decyzja o przejęciu będzie natychmiast wykonalna. Akcje zostają zbyte po ustaniu zagrożenia utraty wypłacalności, nie później niż po 3 latach od ich objęcia (Rada Ministrów będzie mogła przedłużyć ten termin jeszcze maksymalnie o 2 lata).
Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Teraz jednak ustawa czeka na rozpatrzenie w Senacie, a następnie na podpis prezydenta.