Zobowiązanie takie ma postać oświadczenia złożonego w formie pisemnej, gdyż taką szczególną formę dla ważności tej czynności wyznacza art. 82 ust. 2 ustawy - Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie treść oferty musi odpowiadać treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia - twierdzi Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 23 lipca 2012 r. (KIO 1460/12).
Natomiast, tego rodzaju dokumenty jak: katalogi wyrobów, karty charakterystyki produktów, opisy, certyfikaty, nie tworzą treści oferty. Są one dokumentami składanymi jedynie na potwierdzenie spełnienia przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, jak stanowi art. 25 ust. 1 pkt 2 p.z.p. Kategorię tych dokumentów wymienia § 5 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane. W przeciwieństwie do zakazu uzupełniania treści oferty po upływie wyznaczonego terminu jej złożenia, dokumenty na wykazanie, że oferowane dostawy spełniają wymagania określone przez zamawiającego, podlegają uzupełnieniu na obligatoryjne wezwanie zamawiającego, z mocy art. 26 ust. 3 p.z.p.
Zdaniem Izby, wykonawca nie jest uprawniony, aby narzucać w jaki sposób zamawiający ma oceniać spełnienie parametrów, aby otrzymać produkt zaspakajający jego oczekiwania w jak najszerszym zakresie. Takie działanie prowadzi do próby interpretacji postanowień SIWZ o treści w niej niezamieszczone. Celowość zakupu określonego urządzenia, potrzebnego w działalności zamawiającego, charakteryzującego się oznaczonymi właściwościami, w żaden sposób nie ingeruje w sferę chronionych interesów prawnych wykonawców, którzy złożyli oferty niżej ocenione.

Anna Stańczuk
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line