Jak poinformował Centrum Prasowe PAP Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A., prace nad wdrożeniem banknotu o nominale 500 zł odbywają się zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z Narodowym Bankiem Polskim. "Na pewno banknot pojawi się w wyznaczonym terminie. Będzie posiadał takie same zmodyfikowane zabezpieczenia, jak banknoty, które są w obiegu od 2014 roku" - powiedział Robert Malicki. Emisja banknotu z wizerunkiem Jana III Sobieskiego planowana jest na luty 2017 roku. Jak podkreślił członek zarządu PWPW S.A., przed firmą stoją obecnie dwa ważne zadania.

"1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Dokument będzie zawierał tzw. sztywną stronę, która posłuży podniesieniu bezpieczeństwa dokumentów" - poinformował. Podkreślił, że do tej pory Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie miała informacji na temat tego, żeby komukolwiek udało się podrobić polskie dokumenty. "Wraz z postępem technologicznym rozwija się działalność fałszerska, dlatego przyszedł czas, żeby zmienić sposób zabezpieczania polskich paszportów" - zaznaczył.

PWPW przygotowuje się również do wprowadzenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

"Gdy tylko koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, produkcja dokumentów, tak jak do tej pory zostanie powierzona PWPW" - poinformował wiceprezes firmy. Dodał, że nie ma jeszcze szczegółów, co do porządku prac nad dowodami. "Wszystko wskazuje na to, że 1 stycznia 2019 roku w rękach obywateli znajdą się dowody osobiste z warstwą elektroniczną, które bardzo szeroko umożliwią korzystanie z e-administracji" - powiedział Robert Malicki.

Nowy blankiet będzie zawierał warstwę elektroniczną, na wzór mikroprocesora umieszczonego w kartach płatniczych.

Dzięki stale prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym produkty PWPW charakteryzują się dużym potencjałem innowacyjności oraz możliwością ich dalszego unowocześniania.

Oferta firmy obejmuje między innymi banknoty, dokumenty identyfikacyjne, dokumenty komunikacyjne, znaczki pocztowe oraz banderole akcyzowe. PWPW jest również dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Materiał wideo dostępny pod adresem: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/64822,,pwpw-1-stycznia-2018-r-nowe-paszporty-rok-pozniej-edowody

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Informator Prawniczy 2017, niebieski (format A5) + GRATIS Kalendarz na biurko
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł