Zmiany wprowadza ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 186, poz. 1100).

Celem ustawy jest zwiększenie transparentności udziału poszczególnych urzędników w procesie wydania rozstrzygnięć w sprawach obywateli oraz transparentności uzasadnienia podjęcia takiego a nie innego rozstrzygnięcia w sprawie.
Wprowadzono metrykę sprawy jako obowiązkową część akt administracyjnych i podatkowych. Pozwoli to ustalić, niezależnie od upływu czasu, jacy urzędnicy (oprócz osoby podpisanej pod decyzją) uczestniczyli w przygotowaniu decyzji, przygotowywali jej projekt, udzielali wskazówek co do sposobu załatwienia sprawy i opiniowali lub zatwierdzali decyzję oraz w jaki sposób konkretni urzędnicy wpływali na treść decyzji.

Celem wprowadzenia ustawy o transparentności miało być także poszerzenie treści prawnego uzasadnienia decyzji, w którym organ miał wskazać, jaka wykładnia zastosowanych w decyzji przepisów była rozważana w toku rozstrzygania sprawy i dlaczego zastosowano taki a nie inny wynik wykładni. Dodatkowo nowe regulacje miały doprecyzować, że wykładnia przepisu musi mieć prokonstytucyjny charakter, tj. pierwszeństwo miałby wybór wykładni, która najpełniej realizuje chronione konstytucyjnie prawa i obowiązki oraz postanowienia ratyfikowanych umów międzynarodowych. Ostatecznie wejdą jednak w życie jedynie przepisy dotyczące metryk.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line