MS od wielu lat traktuje pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem jako jeden ze swoich priorytetów. Na piątkowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podkreślił, że w 2012 r. podczas akcji udzielono 2761 informacji prawnych i porad psychologicznych. W tym roku dyżury będą pełnione od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a w sobotę w godz. 10-13. Informacji prawnej będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, ale też m.in. prokuratorzy, policjanci, kuratorzy sądowi i komornicy.

W kraju działa utworzona przez MS sieć Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem prowadzonych przez organizacje pozarządowe. W takich ośrodkach przez cały rok, nie tylko podczas tygodnia, można uzyskać bezpłatną informację prawną lub pomoc psychologiczną. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Prokuraturą Generalną, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Dziecka, Naczelną Radą Adwokacką, Krajową Radą Radców Prawnych, Komendą Główną Policji, Komendą Główna Straży Granicznej, Krajową Radą Kuratorów i Krajową Radą Komorniczą.

22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. W tym roku zmieniono nazwę akcji. Wcześniej prowadzona od 2000 r. nazywała się ona "Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw".

Pełną listę miejsc dyżurów organizowanych w ramach tygodnia można znaleźć w internecie, na stronie resortu - www.ms.gov.pl.