Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego wprowadzająca obowiązek nagrywania przebiegu rozprawy czeka już tylko na podpis Prezydenta, po tym jak na piątkowym posiedzeniu Senat przyjął ją bez żadnych poprawek.

Zgodnie z nowelizacją, z nagrywania rozprawy będzie można zrezygnować tylko wtedy, gdy będzie to niemożliwe ze względów technicznych, lub w przypadku, gdy jawność rozprawy zostanie wyłączona ze względu na obawę ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne" lub „ściśle tajne”, a brak będzie możliwości zapewnienia ochrony zapisu przed nieuprawnionym ujawnieniem. Należy podkreślić, że nagranie rozprawy nie będzie stanowiło protokołu elektronicznego, jak to ma miejsce w sprawach o wykroczenia - będzie stanowiło jedynie załącznik do protokołu pisemnego.

Strony, ich obrońcy, pełnomocnicy, a także przedstawiciele ustawowi będą mieli prawo do otrzymania odpłatnie jednej kopii nagrania przebiegu rozprawy, z wyjątkiem nagrań rozpraw odbywających się z wyłączeniem jawności. Dodatkowo prezes sądu będzie mógł odmówić zgody na sporządzenie kopii dla wymienionych wyżej podmiotów, ale tylko z ważnych przyczyn, uzasadnionych ochroną interesu prywatnego osób biorących udział w rozprawie.

Wprowadzenie obowiązku nagrywania rozpraw obok ich pisemnego protokołowania ma stanowić - w zamyśle projektodawców - etap przejściowy pomiędzy protokołowaniem w tradycyjny sposób, a wprowadzeniem protokołu elektronicznego na rozprawach w sprawach karnych. Takie rozwiązanie ma oswoić sędziów i uczestników postępowań z faktem rejestrowania całości rozprawy przez urządzenie. Uznano, że wprowadzenie od razu protokołu elektronicznego byłoby zbyt radykalne i mogłoby prowadzić do skomplikowania oraz wydłużenia i tak już długo trwających postępowań.

Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Opracowanie: Eliza Wasińska, RPE WK

Źródło: www.senat.gov.pl, stan z dnia 12 sierpnia 2015 r.