Zapowiedział to w środę dyrektor ds. Europy w radzie bezpieczeństwa narodowego USA Charles Kupchan: - Spotkanie ma dotyczyć stosunków dwustronnych z Polską, ważnych inwestycji, które obie strony poczyniły, żeby je umocnić, oraz innych problemów, włącznie z naszą troską w sprawie toczącego się w Polsce sporu na temat Trybunału Konstytucyjnego - mówił Kupchan.
Informację tę potwierdzili także ambasador USA przy NATO Douglas Lute i główny doradca prezydenta Ben Rhodes. Kupchan podkreślił, że jednym z tematów będzie „troska USA w sprawie toczącego się w Polsce sporu na temat Trybunału Konstytucyjnego”.

Czytaj: Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym uchwalona wg projektu PiS>>

Politycy z USA nie pierwszy raz pytają o stan praworządności w Polsce. Zaniepokojenie wyrażali po krytycznej dla rządzących opinii Komisji Weneckiej, która za podstawę zakończenia kryzysu konstytucyjnego w Polsce przyjęła zaprzysiężenie przez prezydenta trzech sędziów TK wybranych prawidłowo przez Sejm i publikację wyroku TK z 9 marca br.
W czasie kolejnych spotkań na różnych szczeblach dawali wyraz zaniepokojeniu i  zniecierpliwieniu przedłużającym się kryzysem godzącym, ich zdaniem, w jeden z fundamentów demokracji i rządów prawa. Zastępca sekretarza stanu Anthony Blinken wyrażał w maju nadzieję, że Polska „znajdzie rozwiązanie obecnej debaty wokół Trybunału Konstytucyjnego zgodnie ze swoją konstytucją i z najwyższymi międzynarodowymi standardami prawnymi”.
 

Dowiedz się więcej z książki
Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł