Siostry z klasztoru Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego Na Gródku w Krakowie sprzeciwiły się nadbudowie sąsiedniej XIX wiecznej secesyjnej kamienicy, dawnej Drukarni Związkowej. Ponieważ sam klasztor pochodzi z XVII wieku, to dobudowanie dwóch kondygnacji wymagało zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. I takie pozwolenie inwestor uzyskał.
Zdaniem skarżących Mniszek przebudowa kamienicy i wybudowanie tarasu zagraża przeznaczeniu klasztoru i narusza miejsce kultu, jakim jest klasztor o ścisłej regule. A tym samym przepisy Konkordatu i prawo kanoniczne. Dlatego, że z wyższych pięter widać wewnętrzny dziedziniec klasztoru. Siostry domagały się uchylenia decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie, którą zatwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zresztą w tej sprawie klasztor wszczął cztery postępowania w sądach administracyjnych, w sprawie odmowy wszczęcia postępowania, a także przeciwko Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego - o uchylenie pozwolenia na budowę z 2009 r.  oraz o uchylenie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
WSA oddalił w tych sprawach skargę klasztoru, przychylając się do decyzji ministra kultury. Orzekł, że działka na której stoi kamienica Drukarni i klasztor nie tworzą jednolitego kompleksu architektonicznego. Oba budynki oddziela ulica. A zatem klasztor nie ma interesu prawnego do podważania decyzji administracyjnych i nie jest stroną w sprawie.
NSA w trzech wyrokach uwzględnił skargi kasacyjne Sióstr, a w jednym skargę - oddalił . Sąd uznał, że Klasztor miał prawo do udziału w sprawie o nadbudowę kamienicy.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzje i wyroki, które pozwalały na rozbudowę  wzwyż sąsiedniego budynku. Sędzia Maria Czapska-Górniakiewicz stwierdziła, że w żadnej ze spraw nie należy się dopatrywać drugiego dna, czy naruszenia konkordatu lub prawa kanonicznego. Po prostu uchybiono obowiązującej ustawie o ochronie zabytków ( art. 36 ust.1 pkt. 11).
- Drukarnia Związkowa i Klasztor znajdują się w obrębie jednego zabytkowego układu urbanistycznego, choć są wpisane odrębnie do rejestru zabytków - powiedziała sędzia Maria Czapska-Górniakiewicz. - Ale zakres ochrony nie ogranicza się tylko do wpisu do rejestru zabytków. Roboty budowlane na sąsiedniej do klasztoru nieruchomości ingerują w ten układ, a zatem Klasztor jako właściciel ma interes prawny i jest strona w sprawie - dodał sąd.

Sygnatura akt II OSK 2549/14, II OSK 2855/13, II OSK 456/15, II OSK 2955/13, wyroki z 16 czerwca 2015 r.


  

Rok wydania: 2011
  Piotr Majer
  Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz