Jak informuje resort zdrowia, celem wprowadzanej regulacji jest zwiększenie wykrywalności zachorowań i obniżenie umieralności kobiet w Polsce na te nowotwory, a także:
1) zwiększenie odsetka wykrywanych stanów przedrakowych i nowotworów we wczesnym okresie rozwoju;
2) wyodrębnienie grup podwyższonego ryzyka wymagających badań częstszych, niż co 3 lata;
3) podniesienie poziomu świadomości społecznej, w kwestii badań profilaktycznych.
Zgodenie z intencją projektodawców, ograniczenie zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy i raka piersi oznaczać będzie zbliżenie Polski do standardów europejskich pod względem jakości i skuteczności systemu aktywnych, populacyjnych badań profilaktycznych. Zakłada się, że wprowadzenie obowiązku poddawania się badaniu cytologicznemu w ramach badań profilaktycznych pracowników spowoduje zdecydowany wzrost współczynnika wykrywalności stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych nowotworów. Proponowana regulacja jest wynikiem doświadczeń nabytych w ostatnim czasie przy próbach wdrażania różnego rodzaju badań skriningowych w Polsce, jak również wykorzystuje sprawdzone wzorce wykorzystywane skutecznie do walki z rakiem szyjki macicy w Europie. Wprowadzenie tych badań ma spowodować również, że stadia bardziej zaawansowane zostaną wcześniej wykryte i wyleczone, co przyczyni się do obniżenia ponoszonych wydatków związanych z leczeniem.
Projekt ustawy został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi obowiązkowe badania kobiet
W ramach lekarskich badań okresowych przeprowadzane mają być obowiązkowe badania diagnostyczne pracujących kobiet w wieku 25-59 lat w celu wykrycia raka szyjki macicy oraz raka piersi u kobiet w wieku 50-69 lat. Taką zmianę przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.