Liczne wątpliwości co do proponowanych zmian w Kodeksie postępowania karnego przedstawili na posiedzeniu senackiej komisji reprezentanci Rzecznika Praw Obywatelskich.

W trakcie wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odbyła się dyskusja na temat projektowanych zmian w Kodeksie postępowania karnego. RPO kilkukrotnie wyrażał swoje wątpliwości co do rozwiązań, które mogłyby doprowadzić do naruszenia praw i wolności człowieka i obywatela bądź też do obniżenia obecnie obowiązujących standardów w tym zakresie. Przedstawiciele Rzecznika zwrócili uwagę m.in. na zagrożenie obniżeniem standardów prawa do obrony poprzez powrót do poprzednio obowiązujących mechanizmów przyznawania obrońców z urzędu. Dodatkowo wątpliwości RPO budzi wydłużenie terminów, w których organy państwa mogą kwestionować prawomocne rozstrzygnięcia kończące postępowanie wobec oskarżonego (art. 328 § 2 oraz art. 524 § 3 k.p.k.), utrzymanie przesłanki surowej kary grożącej oskarżonemu jako wyłącznej podstawy stosowania tymczasowego aresztowania (art. 258 § 2 k.p.k.) czy też kwestia anonimizacji danych osób pokrzywdzonych i świadków (proponowany art. 148a k.p.k.). Ponadto reprezentanci RPO zwrócili uwagę na sprawę odpowiedzialności za błędy wymiaru sprawiedliwości, które ich zdaniem nie są odpowiednio uregulowane w proponowanej nowelizacji k.p.k.

Wszystkie zgłoszone uwagi zostały przyjęte przez senatora Piotra Zientarskiego (Platforma Obywatelska) i zgłoszone jako własne poprawki. Żadna z uwag zgłoszonych przez RPO nie została uwzględniona, a Komisja przyjęła projekt ustawy bez poprawek.

Opracowanie: Łukasz Jezierski, RPE WK

Źródło: www.rpo.gov.pl, stan z dnia 17 marca 2016 r.