Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, którego celem jest określenie nowych warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych na przetargach. W projekcie zamieszczono przepisy dotyczące m. in.: jednostkowej wartości nominalnej obligacji skarbowych, waluty, w której może następować emisja, okresów zapadalności, minimalnej ceny sprzedaży, oferty niekonkurencyjnej, ograniczeń co do obrotu tymi papierami na rynku pierwotnym i wtórnym, zasad i trybów sprzedaży obligacji skarbowych.
Obligacje nadal będą nominowane w walucie polskiej i euro. Nominał obligacji skarbowych będzie wynosił 1.000 zł (jeden tysiąc złotych) lub wielokrotność tej kwoty. Co do zasady obligacje skarbowe dalej też będą mogły być nabywane przez rezydentów i nie rezydentów, będących osobami prawnymi, osobami fizycznymi lub spółkami nie posiadającymi osobowości prawnej. Przedmiotowe obligacje nie będą miały formy dokumentu i będą rejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.(KDPW). Sprzedaż obligacji, a także ich obsługę będzie prowadził agent emisji, na podstawie umowy zawartej z Ministrem Finansów.
W odniesieniu do obowiązującego jeszcze rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2006 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych na przetargach (Dz. U. Nr 113, poz. 772) w przedkładanym projekcie wprowadzono dwa rodzaje przetargów sprzedaży, tj. przetarg wielu cen, gdzie obligacje nabywa się według kwoty wynikającej z iloczynu ich liczby, ceny czystej oraz współczynnika indeksacji powiększonej o wartość narosłych odsetek, oraz przetarg jednej ceny gdzie uczestnik przetargu nabywa obligacje za kwotę za kwotę wynikającą z iloczynu ich liczby minimalnej, ceny sprzedaży oraz współczynnika indeksacji powiększoną o wartość narosłych odsetek.
Ponadto, w przetargu uzupełniającym dopuszczono możliwość udziału banków państwowych, nie posiadających statusu Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych, których oferty są przyjęte przez Ministra Finansów dopiero po przyjęciu wszystkich ofert złożonych przez uczestników przetargu. Jednocześnie rozszerzono zakres możliwości działania Ministra Finansów wprowadzając do projektu rozporządzenia możliwość odkupu skarbowych papierów wartościowych poza przetargiem. Projekt rozporządzenia zakłada, że w celu zarządzania długiem Skarbu Państwa Minister Finansów może zawrzeć umowę z wybranymi uczestnikami KDPW lub innymi podmiotami, w której może przyznać, oprócz prawa zakupu, także prawo przedstawienia do odkupu obligacji poza przetargiem.
W projekcie przewidziano również możliwość składania ofert niekonkurencyjnych, czyli ofert zakupu lub sprzedaży obligacji o danym terminie wykupu nie zawierających ceny. Oferty niekonkurencyjne można składać wyłącznie na przetargu sprzedaży i przetargu odkupu obligacji. Minister Finansów każdorazowo określa w komunikacie dopuszczalność ofert niekonkurencyjnych oraz stopę redukcji ofert złożonych z wyszczególnieniem ofert niekonkurencyjnych, o ile były dopuszczone. Składając ofertę niekonkurencyjną uczestnik przetargu wyraża zgodę na zawarcie transakcji po średniej ważonej cenie przetargowej, w przypadku przetargu wielu cen, lub po minimalnej cenie sprzedaży, w przypadku przetargu jednej ceny. Ceny rozliczenia dla ofert niekonkurencyjnych ustalane są na podstawie ofert konkurencyjnych (zawierających ceny) zgłoszonych przez profesjonalistów.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line