Nowa rada pomoże prowadzić politykę penitencjarną
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powołał Radę Polityki Penitencjarnej. Jak mówił podczas inauguracyjnego posiedzenia nowego organu jego przewodniczący, wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, rada ma być niezwykle ważnym elementem w zakresie inicjowania nowych kierunków oddziaływań penitencjarnych. - Wierzę, że uda się państwu wypracować nowe idee i liczę na aktywność, zwłaszcza w zakresie inicjowania, przeprowadzania i wspierania badań naukowych dotyczących ustawowych zadań Służby Więziennej - podkreślił minister. Jednym z członków rady jest prof. Marian Filar z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (na zdjęciu)
W czwartek Stanisław Chmielewski - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości wręczył członkom Rady Polityki Penitencjarnej dekrety powołujące ich w skład tego organu. Rada będzie organem doradczym ministra sprawiedliwości. Służyć ma temu, by przedstawiciele świata nauki, praktycy, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz organizacji pozarządowych wspólnie pochylili się nad bieżącą polityką penitencjarną, przeanalizowali ją i zaproponowali konieczne i skuteczne rozwiązania.
W skład Rady weszli:
1. prof. zw. dr hab. Brunon Hołysz - rektor Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie;
2. prof. zw. dr hab. Marian Andrzej Filar - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedra Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej;
3. prof. dr hab. Marek Jerzy Konopczyński - rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie;
4. prof. zw. dr hab. Krzysztof Piotr Krajewski - kierownik Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego;
5. prof. dr hab. Wiesław Ambroziak - kierownik Zakładu Resocjalizacji, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych;
6. prof. dr hab. Zbigniew Lasocik - Katedra Kryminologii i Polityki Społecznej, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego;
7. dr Monika Elwira Marczak - pedagog, wieloletni kurator społeczny dla dorosłych, adiunkt w Zakładzie Patologii Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Gdańskiego;
8. płk dr Paweł Moczydłowski - socjolog, były dyrektor generalny SW;
9. gen. dr Jacek Adam Pomiankiewicz - historyk, były dyrektor generalny SW;
10. Stanisław Chmielewski - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;
11. Beata Maria Wołosik - sędzia, delegowana do Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości;
12. Danuta Anna Przywara - prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka;
13. prof. zw. dr hab. Teodor Szymanowski - Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat";
14. Mariusz Kowarski - członek Zarządu Stowarzyszenia "Monar";
15. Marek Jan Gajos - członek Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa "Razem";
16. ppłk Lidia Olejnik - dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu;
17. płk Krzysztof Chojecki - dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.
Pierwsze posiedzenie Rady poświęcone było m.in. omówieniu głównych kierunków jej działań. - Jestem przekonany, że państwo, jako członkowie Rady, swoją wiedzą, zaangażowaniem i współdziałaniem zapewnicie prawidłową realizację stojących przed nią ustawowych zadań - powiedział wiceminister Stanisław Chmielewski. - Liczę, że wypracowane przez państwa rozwiązania spowodują, że tak szlachetne idee staną się w pełni kompatybilne z nowoczesnymi i pragmatycznymi rozwiązaniami - zakończył.
Komentarz: Minister powołał nową radę. Będzie jej słuchał?






