ezpłatny e-book 5 dylematów prawnika in-house: interpretacje, ryzyka, wątpliwości Sprawdź analizy prawne ekspertów i odpowiedzi LEX Expert AI
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Naruszono prawo na autostradzie?

Czy spółka Autostrada Wielkopolska mogła pobierać od kierowców pełną opłatę za przejazd trasą A2 w czasie remontu nawierzchni? Wyjaśni to postępowanie wszczęte przez Prezesa UOKiK.

Czy spółka Autostrada Wielkopolska mogła pobierać od kierowców pełną opłatę za przejazd trasą A2 w czasie remontu nawierzchni? Wyjaśni to postępowanie wszczęte przez Prezesa UOKiK Marka Niechciała. Autostrada Wielkopolska posiada koncesję na budowę i eksploatację płatnej autostrady A2, na odcinku Konin – Nowy Tomyśl. Spółka ma wyłączne prawo pobierania opłat za przejazd tą drogą.

Od czerwca do listopada 2007 roku na autostradzie prowadzone były prace renowacyjne. W ich trakcie wyłączone były niektóre jezdnie oraz pasy ruchu, co powodowało wydłużenie czasu podróży. W tym samym czasie do UOKiK wpłynęła skarga konsumenta dotycząca żądania od kierowców pełnej stawki opłat za przejazd w czasie remontu. Wszczęte w lutym 2008 roku postępowanie antymonopolowe rozstrzygnie czy przedsiębiorca nie nadużył swojej pozycji poprzez narzucanie kierowcom nieuczciwych cen za przejazd odcinkiem, który nie spełniał standardów autostrady.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku potwierdzenia się zarzutów, Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Nie jest to jedyne postępowanie w sprawie narzucania konsumentom opłat za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady. UOKiK bada również czy koncesjonariusz trasy A4 – spółka Stalexport Autostrada Małopolska – nie naruszył w ten sposób prawa.

(Źródło: KW)

Polecamy książki prawnicze