Do najistotniejszych rozwiązań wprowadzanych przedmiotową ustawą należą głównie rozszerzenie definicji imprezy masowej o tzw. strefy publicznego oglądania imprezy oraz wprowadzenie możliwości sprzedaży, podawania oraz spożywania podczas imprezy masowej napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 proc. alkoholu (z wyłączeniem imprez podwyższonego ryzyka). Niedozwolona jest jednak sprzedaż napojów alkoholowych w twardych opakowaniach, w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych, które wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.
Nowela modyfikuje też rozwiązania dotyczące systemów identyfikacji uczestników meczów piłki nożnej, w tym wprowadza nowe rozwiązania w zakresie przetwarzania danych osobowych gromadzonych w tychże systemach. Ustawa rozszerza również zakres zakazu klubowego. Zakaz klubowy dotyczy teraz również kolejnych imprez masowych przeprowadzanych z udziałem drużyny organizatora rozgrywanych poza siedzibą organizatora i może być nakładany za naruszenie regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy masowej prowadzonej z udziałem drużyny tego organizatora.
Istotną zmianą jest możliwość przerwania imprezy masowej przez wojewodę. Może on przerwać imprezę masową w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli jej dalszy przebieg może zagrozić życiu lub zdrowiu osobom albo mieniu w znacznych rozmiarach, a działania podejmowane przez organizatora są niewystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Decyzja o przerwaniu imprezy masowej ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Istotną zmianą jest też modyfikacja dotychczasowych i jednocześnie wprowadzenie nowych typów przestępstw związanych z przebiegiem i uczestnictwem w imprezie masowej. I tak, odpowiedzialność karna grozi za wdzieranie się podczas imprezy na teren całego obiektu, gdzie się ona odbywa, a więc nie tylko na murawę boiska. Karane będzie prowokowanie kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu. Z kolei za zasłanianie twarzy podczas imprezy masowej będzie groził areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie mniejsza niż 2 tys. zł.
Pierwsze zmiany, które wprowadza nowelizacja, zaczną obowiązywać od 12 listopada 2011 r., ale te najbardziej kluczowe wejdą w życie dopiero w styczniu 2012 r.

Michał Malinowski

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line