Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pismem z 17 maja 2010 r. poinformowało Helsińską Fundację Praw Człowieka, która interweniowała w tej sprawie, że w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2009 r. (sygn. P 61/08) podjęte zostały prace legislcyjne w zakresie zmiany przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
W piśmie wskazano, że z uwagi na znaczną dezaktualizację regulacji rozporządzenia, jak i załącznika "Wykaz chorób i ułomności" podjęto decyzję o przygotowaniu nowych aktów wykonawczych. Projekt przewiduje m.in. zmianę organów orzekających w sprawach zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej (jako organy właściwe przewiduje się rejonowe i okręgowe komisje lekarskie).
Zgodnie z projektowaną regulacją w przypadku stwierdzenia zakażenia wirusem HIV funckjonariusz będzie mógł być zaliczony do kategorii A - "zdolny do służby", C - "zdolny do służby z ograniczeniem" lub D - "niezdolny do służby". W przypadku zaś stwierdzenia bezobjawowego nosicielstwa antygenu HBs lub HIV przewidziano zaliczenie funckjonariusza do kategorii "A" - "zdolny do służby".
W piśmie wskazuje się jednak, że w odniesieniu do kandydatów do służby w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w projektach rozporządzeń zaproponowano, aby wskazane wyżej jednostki chorobowe powodowały niezdolność kandydata do służby.
W piśmie poinformowano również, że te projekty rozporządzeń znajdują się obecnie na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, następnie zostaną przesłane do konsultacji społecznych, tj. związkom zawodowym zainteresowanych grup zawodowych.