Jak zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, dotyczący tej kwestii, trafi do Sejmu pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Według Kwiatkowskiego "wyjątkowo nieuczciwym wobec przedsiębiorców jest, że są oni poddani procedurom ostrzejszym niż zwykły obywatel". Minister dodał, że dotyka to w sposób najboleśniejszy drobniejszych przedsiębiorców, których nie stać na fachową obsługę prawną.
"Przewidujemy poddanie spraw prowadzonych między przedsiębiorcami (...) tym samym regułom procesowym, które obowiązują w sprawach zwykłych, cywilnych" - zapowiedział minister na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, którego tematem były "Usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości". Kwiatkowski zaznaczył, że sądy gospodarcze, czyli wydziały gospodarcze sądów powszechnych, nie zostaną zniesione.
"W postępowaniu gospodarczym bardzo rygorystyczne są terminy dotyczące np. przedstawienia materiału dowodowego" - powiedział obecny na konferencji zastępca dyrektora Departamentu Sądów Powszechnych Grzegorz Wałejko. Na przykład - jak wyjaśnił - ustawa nie pozwala sędziemu w postępowaniu gospodarczym na wydłużenie czasu, kiedy przedsiębiorca może przedstawić materiał dowodowy. Dodał, że bardzo rygorystycznie traktowane są też wszelkie błędy formalne. W trakcie rozpoczętego postępowania gospodarczego nie można także pozwać kolejnej osoby, nie może też przyłączyć się do niego kolejny powód - dodał. Zapowiedział, że sądy gospodarcze będą wzmacniane kadrowo i merytorycznie, a tylko niektóre z nich - te które nie działają dobrze - będą zlikwidowane. "W tej chwili na 365 sądów powszechnych sądy gospodarcze znajdują się w 88 sądach. Uważamy, że jest to nieco za dużo, gdyż niektóre sądy gospodarcze są słabe, to znaczy są niewielkie, o niewielkiej obsadzie sędziowskiej - nie ma tam nawet żadnej wymiany myśli między sędziami, jeżeli chodzi o procedury" - mówił Wałejko.
"Jestem zdeterminowany, żeby podnosić efektywność polskich sądów w sposób szczególny z perspektywy przedsiębiorców. Jestem pod wrażeniem czasami smutnych statystyk pokazujących ocenę funkcjonowania polskich sądów przez środowisko biznesu. I nie ukrywam, że jestem zdecydowany, by tę sytuację zmienić" - podkreślił minister Kwiatkowski.
Prace nad projektem trwają już od kilku miesięcy, obecnie jest on na etapie konsultacji międzyresortowych. (PAP)