Zapewnienie merytorycznej i efektywnej kontroli sądu i prokuratora nad czynnościami operacyjnymi organów ścigania, zobowiązanie Prokuratora Generalnego do przedstawiania Sejmowi corocznej informacji o liczbie ustawowo dozwolonych czynności ingerujących w prawo obywatela do prywatności przez poszczególne służby, wprowadzenia do systemu prawa instytucji „zgody następczej” – to tylko niektóre zmiany wprowadzone przez obowiązującą od wczoraj nowelizację Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. - W myśl nowych przepisów Prokurator Generalny będzie przedstawiał Sejmowi i Senatowi coroczną, jawną informację o liczbie wnioskowanych i zastosowanych technik operacyjnych. Informacja ta będzie także zawierać dane o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami. Zaostrzone zostały kryteria pozwalające na wydanie zgody na stosowanie podsłuchów – dodaje minister sprawiedliwości.
Nowelizacja przewiduje także zakaz wykorzystywania dowodów uzyskanych w wyniku kontroli procesowej oraz kontroli operacyjnej w innych postępowaniach niż postępowanie karne. Chodzi np. o postępowania przed sądami cywilnymi czy sądami pracy.
Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek dołączenia do wniosku o zgodę na podsłuch materiałów operacyjnych uzasadniających ten wniosek. Do tej pory składany był jedynie wniosek bez materiałów uzasadniających. – Ta zmiana zapewni możliwość nie tylko formalnej, ale i merytorycznej oceny wnioskowanych czynności operacyjnych – mówi Krzysztof Kwiatkowski.
Materiały z podsłuchów, które w ocenie służb są istotne dla bezpieczeństwa państwa, będą mogły być przechowywane dopiero po zatwierdzeniu przez warszawski sąd okręgowy, na pisemny wniosek szefa służby, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego.  - To dowód na uznanie konieczności sprawowania nadzoru nad podejmowaniem decyzji o zachowaniu materiałów pochodzących z kontroli operacyjnej przez organy zewnętrzne – uzasadnia Minister Sprawiedliwości.
Minister podkreśla, że nowe przepisy zobowiązują też organy ścigania do powiadomienia prokuratora o wydaniu i wykonaniu zarządzenia dotyczącego zniszczenia materiałów z kontroli operacyjnej, które nie potwierdziły informacji o popełnieniu przestępstwa.