Fakt, że takie zdarzenie miało miejsce przed datą złożenia zgodnych oświadczeń woli o zawarciu umowy (datą zawarcia umowy) nie stanowi przeszkody do następczego dokonania zmiany takiej umowy zgodnie z art. 144 ust. 1 p.z.p., tj. zawarcia aneksu.
Jeżeli fakt, iż zdarzenie określone jako przesłanka zmiany umowy nastąpiło przed datą zawarcia umowy nie stanowi przeszkody do dokonania tej zmiany, a więc zmiana ta może być dokonana zaraz po jej zawarciu (np. tego samego dnia), to tym bardziej możliwe jest uwzględnienie zmiany treści stosunku prawnego już w pierwotnym brzmieniu umowy. UZP podkreśla, że nie ma jakichkolwiek przyczyn natury prawnej wykluczających takie rozwiązanie. Przeszkody takiej nie stanowi w szczególności art. 140 ust. 1 p.z.p. W świetle powyższego przepisu musi być zachowana tożsamość przedmiotu zamówienia wynikająca z oferty i SIWZ z przedmiotem zamówienia określonym w umowie. Przy czym tożsamość zamówienia musi być zachowana przez cały okres obowiązywania umowy, czego gwarantem jest właśnie art. 144 ust. 1 p.z.p. Z tych względów ewentualna zmiana treści umowy w stosunku do treści oferty i SIWZ może być uzasadniona wyłącznie w okolicznościach wskazanych w art. 144 ust. 1 p.z.p.
Opinia prawna Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie dopuszczalności zmiany wynagrodzenia wykonawcy zamówienia publicznego w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług (VAT) po wyborze oferty, a przed datą zawarcia umowy (LEX nr 143421).

Opracowanie: Anna Stańczuk, RPE WKP