Z wejściem w życie ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) po raz pierwszy w ustawie znalazła się regulacja określająca zakres tematów, z których przeprowadzane będą egzaminy dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz wysokość opłat egzaminacyjnych wnoszonych przez kandydatów na biegłych rewidentów (wcześniej określała to uchwała Krajowej Rady Biegłych Rewidentów).
Po raz pierwszy też na ministra finansów nałożony został obowiązek określenia w drodze rozporządzenia warunków przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na biegłych rewidentów. 30 stycznia 2010 r. weszło w życie wydane przez ministra finansów rozporządzenie z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz. U. z 2010 r. Nr 6, poz. 36).
Minister określił w nim:
- warunki przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego,
- tryb i sposób przeprowadzania egzaminów,
- tryb i termin wnoszenia odwołań od wyników egzaminów,
- oraz zasady odbywania praktyki i aplikacji.
Cały proces kwalifikacji poprzedza złożenie do Komisji Egzaminacyjnej zgłoszenia o przystąpieniu do postępowania kwalifikacyjnego wraz kwestionariuszem osobowym. Osoba, która spełnia warunki formalne zostaje dopuszczona do postępowania kwalifikacyjnego, otrzymuje od Komisji numer indeksu i staje się kandydatem na biegłego rewidenta. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest wniesienie opłaty egzaminacyjnej. Egzaminy pisemne składają się z czterech sesji egzaminacyjnych, z których każda obejmuje 2 albo 3 egzaminy, a każdy egzamin składa się z 2 albo 3 bloków tematycznych. Warunkiem zdania egzaminu pisemnego jest uzyskanie, co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego. Po zdaniu z wynikiem pozytywnym powyższych egzaminów, odbyciu rocznej praktyki w zakresie rachunkowości, oraz odbyciu, co najmniej dwuletniej aplikacji, pod kierunkiem biegłego rewidenta kandydat na biegłego rewidenta przystępuje do ustnego egzaminu dyplomowego. Nie zaliczenie egzaminu i czterech poprawek obliguje kandydata do ponownego odbycia aplikacji.
Rozporządzenie określa też zasady przeprowadzania egzaminów dla osób fizycznych, które uzyskały już uprawnienia do wykonywania zawodu biegłego rewidenta w innym państwie Unii Europejskiej bądź w państwie trzecim. Takie osoby zobowiązane są wówczas do zdania egzaminu z prawa gospodarczego obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności rewizyjnych.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line