Jak powiedział rzecznik praw dziecka Marek Michalak, prace nad tekstem deklaracji trwały kilka miesięcy. Teraz będzie przedstawiona do podpisu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, a także przedstawicielom poszczególnych państw.

Uczestnicy kongresu zwrócili się w deklaracji do rodziców, wychowawców i opiekunów, do nauczycieli, polityków, duchownych oraz do wszystkich osób odpowiedzialnych za kształt życia społecznego z apelem "o urzeczywistnianie dziedzictwa Janusza Korczaka".

"Fundamentem korczakowskiej filozofii jest mądra miłość do dziecka, uznanie jego podmiotowości, godności, wolności i odpowiedzialności, respektowanie prawa do szacunku, do partnerstwa w rodzinie, społeczeństwie i państwie. Dziecko jest obywatelem, którego głosu należy słuchać zarówno w jego sprawach osobistych, rodzinnych, społecznych i państwowych" - brzmi deklaracja.

Podkreślono w niej także, że zasady wychowawcze Janusza Korczaka, które legły u podstaw Konwencji o Prawach Dziecka, powinny być żywe w rodzinie, w szkole, w placówkach wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych, w działalności organizacji pozarządowych, religijnych i organów władzy publicznej.

"Dzisiaj, po 23 latach od uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka, oczekujemy od każdego państwa: pełnego wdrożenia jej postanowień oraz ratyfikacji wszystkich Protokołów fakultatywnych do Konwencji o Prawach Dziecka; powołania w każdym państwie niezależnej instytucji Rzecznika Praw Dziecka oraz ustanawiania praw i tworzenia warunków, w których w pełni będą respektowane naturalne prawa dziecka" - napisano w dokumencie.

Znalazło się w nim także wezwanie do rządów, organizacji pozarządowych oraz wszystkich dorosłych do podjęcia "wszelkich działań gwarantujących każdemu dziecku świat wolny od przemocy, upokorzenia, biedy, niesprawiedliwości, dyskryminacji i zaniedbania, gwarantujących wszystkim pokoleniom dobrą przyszłość".

Oficjalnie Deklaracja Warszawska ma zostać ogłoszona w środę wieczorem podczas uroczystości w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Kongres Praw Dziecka stanowi zwieńczenie Roku Janusza Korczaka; ma pokazać uniwersalność i aktualność idei korczakowskich. Spotkają się na nim autorytety w dziedzinie praw dziecka, badacze i popularyzatorzy myśli korczakowskiej w Polsce i na świecie. Potrwa do czwartku.

Zarówno Kongres, jak i Rok Korczakowski to efekt inicjatywy polskiego rzecznika praw dziecka.