Ministerstwo wyjaśniło we wtorek w komunikacie, że jeśli końcowy termin składania PIT-ów wypada w dzień wolny od pracy, to zgodnie z Ordynacją podatkową termin na złożenie zeznania podatkowego ulega przesunięciu na najbliższy dzień pracujący, czyli w tym przypadku na poniedziałek 2 maja.
Aby skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów przez płatnika (np. zakład pracy), pracownik musi przed 10 stycznia złożyć oświadczenie PIT-12. "Tę datę należy traktować jako ostateczną na złożenie oświadczenia. Jeżeli ktoś przekaże je pracodawcy 10 stycznia, pracodawca powinien je przyjąć" - wytłumaczyła PAP rzeczniczka prasowa MF Magdalena Kobos. Zaznaczyła, że z ułatwienia mogą skorzystać ci podatnicy, którzy w 2010 r. uzyskali dochody u jednego płatnika.
Resort informuje, że w druku PIT-12 pracownik oświadcza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. z łącznego opodatkowania dochodów małżonków) oraz z ulg podatkowych. Wówczas płatnik oblicza roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go, do końca lutego, podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu. "Jeśli jednak pracownik w 2010 r. uzyskiwał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, musi rozliczyć się samodzielnie do 2 maja na druku PIT-37 albo PIT-36" - napisano w komunikacie.
Resort przypomina, że w określonych przypadkach osoba rozliczona przez pracodawcę musi sama złożyć też odrębne zeznania. Chodzi o podatników, którzy osiągnęli również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, z praw majątkowych, kapitałów pieniężnych czy z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19-proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
MF dodaje, że złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 przez płatnika (albo PIT-40A przez organ rentowy) nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania (PIT-37 albo PIT-36) według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy mimo złożenia oświadczenia pracownik zdecyduje się jednak skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. (PAP)