Z takiej możliwości korzysta m.in. Ministerstwo Finansów i administracja skarbowa. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się także na wybór tej formy składania deklaracji podatkowych.
Oprócz deklaracji dotyczących podatku VAT i CIT drogą elektroniczną mogą być składane także m.in. informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika (PIT-40). Deklaracje w takiej formie przekazywać można nie tylko do urzędów skarbowych, ale także samym pracownikom, co daje dodatkowe oszczędności. To najszybsza, najwygodniejsza, a przede wszystkim najtańsza forma rozliczeń z urzędem skarbowym w porównaniu z rozliczeniem w tradycyjnej formie. Taki sposób składania deklaracji preferuje m.in. Ministerstwo Finansów oraz izby i urzędy skarbowe. Przez dwa ostatnie lata, jako płatnicy, przesłały one drogą elektroniczną imienne informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy swoich pracowników. Ministerstwo Finansów zachęca to tej formy rozliczenia także inne resorty.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parfianowicz przekonuje, że jeśli weźmie się pod uwagę, że jedna firma może sporządzać nawet kilka tysięcy takich informacji i wszystkie musi przesłać do urzędu skarbowego i do podatnika, koszty te znacznie wzrosną. Skorzystanie z Internetu może znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować tego typu wydatki w firmie. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą być przeznaczone na inne cele.
W zeszłym roku przedsiębiorcy przesłali ponad dwa miliony elektronicznych PIT-11. Z roku na rok dynamicznie rośnie liczba wybierających tę formę rozliczenia. Trzy lata temu było ich tylko 200 tys. Tegoroczne statystyki wskazują na kolejny wzrost liczby składanych PIT-11 w porównaniu z 2011 r.
Na portalu www.e-deklaracje.gov.pl są dostępne interaktywne formularze podatkowe oraz instrukcja dotycząca ich wypełniania i przesyłania. Jedynym warunkiem składania dokumentów w tej formie jest konieczność jednorazowego złożenia, do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika, formularza UPL-1 w formie papierowej (pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu). Przy wykorzystaniu odpowiednich aplikacji (modułów) dostarczanych przez producentów oprogramowania można wysyłać deklaracje drogą elektroniczną bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych płatników. Posiadając odpowiednią aplikację istnieje także możliwość automatycznego podpisania elektronicznie wszystkich przesłanych deklaracji.
Przesyłając PIT przez Internet do urzędu skarbowego do celów dowodowych wystarczy zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Zaleca się również zapisanie kopii deklaracji (zeznania) na dysku w trakcie jego składania.
 
Źródło: www.mf.gov.pl

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line