Jak można przeczytać w opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów dokumencie, w świetle dotychczasowej praktyki istnieje potrzeba dokonania zmian przepisów ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w celu poprawy skuteczności egzekwowania odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a także usprawnienia postępowania w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, w tym przede wszystkim skrócenia czasu jaki upływa od złożenia zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych, do wydania prawomocnego rozstrzygnięcia.
Zdaniem autorów założeń, obecne rozwiązania wymagają rozszerzenia i umocnienia, tak by w pełni gwarantowały należyte przeprowadzenie postępowania a w rezultacie ukaranie osób odpowiedzialnych za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w sposób adekwatny do popełnionego naruszenia.
Jednostki organizacyjne i kierujące nimi osoby, odpowiedzialne za gospodarowanie środkami publicznymi nie zawsze są zainteresowane ujawnieniem nieprawidłowości i złożeniem zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. W celu zapobieżenia takim sytuacjom proponuje się wprowadzenie sankcji dla podmiotów mających obowiązek składania zawiadomień o ujawnionym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.
Rozszerzony ma być  również zbyt ograniczony - zdaniem autorów projektu - krąg osób ponoszących odpowiedzialność, dlatego przepisy w tym zakresie wymagają zmiany poprzez rozszerzenie zakresu podmiotowego odpowiedzialności także na pracowników jednostek sektora finansów publicznych, którym kierownicy jednostek sektora finansów publicznych nie powierzyli czynności w zakresie gospodarki finansowej, a którzy pomimo braku stosownych upoważnień dokonali czynności w tym zakresie naruszających dyscyplinę finansów publicznych. Doprecyzowane mają być też przepisy odnoszące się grup osób ponoszących odpowiedzialność w szczególności w odniesieniu do kierowników jednostek sektora finansów publicznych i głównych księgowych.
Resort finansów z
a konieczne uznaje taże zaostrzenie przepisów w zakresie wymiaru kar tak aby zwiększyć realizowanie funkcji penalizującej systemu. Zdaniem autorów projektu, analiza orzecznictwa w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych wskazuje bowiem na zróżnicowany stopień wymierzanych kar za podobne naruszenia dyscypliny finansów lub wywołujące podobne skutki dla finansów publicznych, oraz na ogólnie niski wymiar orzekanych kar. Dlatego proponuje się uzupełnienie wytycznych do nakładania poszczególnych rodzajów kar oraz ograniczenie stosowania instytucji odstąpienia o wymierzenia kary.