Z tego obowiązku zwolnieni byliby natomiast radni. Zdaniem projektodawców proponowane zmiany zwiększą zainteresowanie uczestnictwem w życiu publicznym osób, które odniosły sukces zawodowy. Tłumaczą, że w czasach gospodarki rynkowej sukces zawodowy przekłada się zazwyczaj na sukces finansowy.
Obecny system zachęca, zwłaszcza w małych i średnich gminach, do kandydowania na radnych osoby niemające żadnych obiekcji przed ujawnieniem swoich zasobów. Brak obiekcji jest często wynikiem braku jakiegokolwiek majątku.
Zdaniem samorządowców warto więc zastanowić się nad zdolnością takich osób do właściwego zarządzania mieniem publicznym. Projekt nie zmienia jawnego charakteru oświadczeń radnych. Nadal będą one dostępne jako informacja publiczna, jednak po złożeniu wniosku o ich udostępnienie. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie listy osób zasięgających tych informacji. Ma to chronić radnych przed niekontrolowanym pozyskiwaniem informacji o ich majątku, którego ujawnianie ze względów bezpieczeństwa nie zawsze jest wskazane.
Źródło: Wspólnota, 35/2010