Oswajanie przestrzeni
Ludzie naznaczają miejsca swojej pracy osobistą obecnością - oswajają je i w konsekwencji zawłaszczają. Chodzi tu o określaną przez ludzi przestrzeń miejsca pracy, której każdy zakątek jest zawsze „czyjś” – jest strefą codziennej pracy, są w niej miejsca bezpieczne i te niepewne, budzące niepokój. Bez wątpienia jest więc przestrzenią kulturową, będącą odbiciem wszelkich zachowań i cech kulturowych ludzi.
Większość zawodów w obecnych czasach wymaga mobilności, ale z reguły wiele godzin spędza się za biurkiem praktycznie nieruszając się z miejsca. Dlatego każdy pracownik stara się stworzyć sobie takie warunki pracy, aby nie odczuwać dyskomfortu psychicznego płynącego z niewygody. Z ludzkiej natury wynika fakt, że każdy zajmując jakąś przestrzeń (biuro, boks czy pokój) stara się jej nadać jak najbardziej indywidualny charakter.
Badania wskazują ponadto, że zaskakująco wielu pracowników przykłada wagę do tego, jak prezentuje się ich firma na zewnątrz. Czasem w rozmowach między ludźmi poszukującymi pracy pada określenie: „O! Tu chciałbym pracować.”. Nie ma to zupełnie nic wspólnego z warunkami zatrudnienia. Takie wniosek płynie po prostu z przyjaznego wrażenia jakie wytwarza wokół siebie siedziba danej firmy. Ludzie widząc ciekawą, estetyczną, po prostu ładną siedzibę spodziewają się również - w gruncie rzeczy mało racjonalnie - dobrych warunków zatrudnienia. Dla ludzi ważne jest w jakim stanie technicznym jest ich budynek i meble oraz jak przedstawia się widok z okna.
Nie sposób jest pominąć estetykę pracy, przesądza ona bowiem o charakterze biura. Kompozycja ogólna, forma mebli, harmonia wyposażenia, dobór barw – mogą stymulować i podsycać aktywność, rozpraszać naszą nudę i monotonię, zmniejszać zmęczenie, relaksować i wzmagać poczucie komfortu. Spełnienie zasad estetycznych może w decydujący sposób poprawić warunki zdrowotne w miejscu pracy, wpłynąć na satysfakcję i zadowolenie, zaspokoić aspiracje oraz zwiększyć motywację do działań. Praca w brzydkim i stresującym otoczeniu będzie rzutować na nasz stan psychiczny i fizyczny. Estetyka otoczenia, prawidłowo wyciszone i oświetlone wnętrze pozwoli na skupienie się i swobodne wykonywanie swoich zajęć (lub rzetelny odpoczynek). Zawsze ważna jest skromna i prosta forma, dlatego w biurze powinny znajdować się same najpotrzebniejsze rzeczy, bez zbędnych ozdobników i gadżetów, które jedynie zaśmiecają przestrzeń. Tu sprawdza się złota zasada, że „im mniej, tym lepiej”.

Monika Leśnikowska-Marciniak
Cały artykuł w publikacji >>>  Serwis HR