- Zgromadzone materiały w pełni uzasadniały podjęcie decyzji o wszczęciu śledztwa. Toczy się ono w Wydziale 1 Śledczym Prokuratury Okręgowej w Łodzi – poinformował PAP rzecznik prokuratury prok. Krzysztof Kopania.

Wyjaśnił, że dokumenty dotyczą śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim, w sprawie narażenia przez personel medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Czytaj: 23 umowy na środki z Funduszu Sprawiedliwości do unieważnienia >>

Jest i wątek przekroczenia uprawnień

Dodał, że ponieważ akta te były już uprzednio zarchiwizowane, kolejny wątek postępowania dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów i innych pracowników Prokuratury Krajowej przez usunięcie ich z zasobów archiwalnych Prokuratury Krajowej. Wyjaśnił, że jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do trzech lat.

Prok. Kopania poinformował również, że trwają prace nad zgromadzeniem niezbędnego materiału dowodowego. Rozpoczęto przesłuchania, podejmowane są działania w kierunku pozyskania wszelkich niezbędnych dokumentów.

W maju Prokuratura Krajowa poinformowała o wyłączeniu ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości akt nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym, które znaleziono podczas przeszukań w domu byłego ministra sprawiedliwości, byłego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. - Ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości prokurator wyłączył materiały w zakresie usunięcia z zasobów Prokuratury Krajowej, a następnie ukrycia dokumentów w postaci akt nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym. Dokumenty te ujawnione zostały 26 marca 2024 r. podczas przeszukania domu Zbigniewa Ziobry – przekazano wówczas.

pru/ pap