Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Grzegorz Wałejko w czasie debaty w Sejmie 18 sierpnia br. wymienił zmiany, które wprowadzono do rządowej nowelizacji kpc.
Do nich należy korekta art.775, który Trybunał Konstytucyjny nakazał poprawić. Trybunał przyjął, że zasadne byłoby wprowadzenie czasowego ograniczania stosowania zakazu publikacji, poprzez stworzenie istotnych gwarancji prawnych szybkiego załatwiania spraw przeciwko środkom społecznego przekazu o ochronę dóbr osobistych, w których zastosowane zostało zabezpieczenie, w postaci wstrzymania publikacji  W szczególności, zadaniem ustawodawcy jest takie ukształtowanie przepisów k.p.c., aby wyeliminować przewlekłość niniejszego postępowania. Trybunał Konstytucyjny przyjął, że niedopuszczalny byłby stan, w którym czasowy zakaz publikacji przeobraziłby się w zakaz o charakterze trwałym. A zatem poprawka wprowadzona w komisji sejmowej polega na zobowiązaniu sądu, do każdorazowego określenia na jak długo zakaz publikacji jest ustanowiony. Jednak zakaz ten nie może trwać dłużej niż rok. Termin ten można będzie przedłużyć na wniosek poszkodowanego.
Kolejna nowość dotyczy pism procesowych na formularzach i w systemie informatycznym. Jeśli przyjęto w danym postępowaniu drogę informatyczną, to dalszym ciągu procesu należy wnosić pisma w wersji elektronicznej, a więc taka droga nie będzie dotyczyć wyłącznie postępowania upominawczego.
Istotnym wkładem do projektu są poprawki do art.207 par.6 i 503 kpc ( innych) w zakresie pomijania przez sąd spóźnionych twierdzeń i dowodów. Strona w celu uniknięcia rygoru pominięcia przez sąd dowodu  będzie musiała jedynie uprawdopodobnić, a nie udowodnić, że nie zgłosiła ich we właściwym terminie bez swojej winy.  Albo tez zachodzą inne wyjątkowe okoliczności.
Nowością jest wprowadzenie poprawki do ustawy o udzieleniu pomocy publicznej.
Nowelizacja ma być uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i wejść w życie  za pół roku od publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisu o mediacji.

Czytaj także:   Kodeks postępowania cywilnego - kolejna nowelizacja czy nowa ustawa?