W gronie nominowanych do nagrody znaleźli się: Edyta Snakowska–Estorninho, dyrektor Działu Prawnego i Compliance  Pratt and Whitney Rzeszów SA, Edyta Werońska-Karcz,  head of Legal, Legal Country Coordinator w Societe Generale SA Oddział w Polsce, Maciej Syska, dyrektor Działu Prawnego i Zgodności Grupy kapitałowej Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A.

Wyróżnienie wręczono w czwartek 5 grudnia podczas uroczystej świątecznej gali tej organizacji. Jak podkreślał podczas uroczystości prezes, radca prawny Waldemar Koper, działające od 9 lat Stowarzyszenie gromadzi coraz większą grupę prawników obsługujących firmy i może pochwalić się wieloma ważnymi dla środowiska działaniami. M.in. jako organizator konferencji tematycznych, czy  projektów edukacyjnych służących podnoszeniu kompetencji biznesowych.

Czytaj także: Dyrektor z British American Tobacco Liderem Prawników Przedsiębiorstw>>
 

Wychodzenie poza rolę prawnika

Jak poinformowano, podstawą do oceny i wyboru nominowanych i laureata nagrody głównej była ankieta, w której organizatorzy konkursu pytali o spektakularne przedsięwzięcia lub transakcje realizowane z udziałem szefa działu prawnego w ostatnich trzech latach oraz na czym polegał szczególny wkład szefa departamentu prawnego w ich realizacji. Brane pod uwagę były innowacyjne rozwiązania, narzędzia, procedury wdrożone przez dział prawny oraz korzyści dla przedsiębiorstwa, które wynikły z wdrożenia kreatywnych rozwiązań. Kandydaci byli również pytani o to w jakim zakresie pełnią rolę lidera swojej organizacji.

 Tobiasz Adam Kowalczyk, który otrzymał tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw 2019, zarządza ryzykiem prawnym i polityką publiczną w czterech polskich fabrykach firmy VW zatrudniających ponad 12 tys. pracowników. Prowadził wrażliwe negocjacje i mediował w sporze pomiędzy Rządem, Gminą Września a Autostradą Wielkopolską S.A , co do budowy łącznika autostradowego, mającego połączyć tereny Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej z autostradą A2. Dzięki Laureatowi udało się doprowadzić do uzgodnienia i sukcesu negocjacji. 

Projekty na dużą skalę

Był odpowiedzialny za zakup wielu strategicznych działek pod rozbudowę zakładu produkcyjnego w Poznaniu, zarówno od podmiotów prywatnych, jak i publicznych. Dzięki jego zaangażowaniu mogła rozpocząć się inwestycja rozbudowa zakładu w Poznaniu o wartości ponad 400 milionów euro.

- Tobiasz Adam Kowalczyk oprócz spektakularnych osiągnięć w realizacji zadań prawnych jest   sprawnym menadżerem i liderem. Zainicjował i wdrożył Legal Management System – oprogramowanie do zarządzania działem prawnym opartym na sztucznej inteligencji, dopasowującym się do realiów przedsiębiorstwa i potrzeb wewnętrznych klientów, dzięki czemu kluczowe obszary z punktu widzenia zarządzania ryzykiem prawnym, są na bieżąco monitorowane, a dostęp do nich jest możliwy z dowolnego miejsca, dla wszystkich członków zespołu. System może również realizować funkcje automatycznie, analizując wcześniejsze rekordy i np. przypisując zlecenie najbardziej odpowiedniej osobie w zespole – powiedział Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.