Radni województwa uczestniczą w szkoleniach związanych z działalnością samorządu województwa oraz seminariach, konferencjach, warsztatach i różnych imprezach kulturalnych, sportowych, itp. Koszt ww. udziału radnego pokrywany jest ze środków budżetu województwa. Z tego budżetu opłacane są również koszty korzystania z telefonu komórkowego i samochodu służbowego oraz przysługujące radnym - z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich - diety i zwrot kosztów podróży służbowej.
Zdaniem organu podatkowego, właściwe przepisy przewidują jedynie możliwość ustanowienia dla radnych diet i kosztów podróży służbowej. Nie dopuszczają w tym zakresie żadnych innych rekompensat czy też finansowania innych wydatków dokonywanych na rzecz radnych. Dlatego finansowanie przez województwo innych niż diety i zwrot kosztów podróży wydatków dla radnych należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy o PIT, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Świadczenia te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ww. ustawy, gdyż prawo do ich przyznania nie wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Stanowią więc dla radnych przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że kwoty przedmiotowych świadczeń należy doliczyć do przychodów, pobrać zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ustawy o PIT, a następnie w informacji PIT-11 przekazanej każdemu radnemu wykazać uzyskany przez niego przychód.
Natomiast w odniesieniu do świadczeń z tytułu diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowej organ stwierdził, że jeżeli wnioskodawca zwraca radnym koszty za czas podróży radnego, na podstawie stawek określonych w przepisach wydanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, to zwracane koszty stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, jednak przychody te są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT, przy spełnieniu warunków określonych w art. 21 ust. 13 tej ustawy.
Zwolnienie to przysługuje do wysokości określonych w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej, natomiast ewentualna nadwyżka zwracanych przez wnioskodawcę świadczeń (ponad określone limity) stanowić będzie dla radnego przychód z działalności wykonywanej osobiście. Ogólną kwotę świadczeń dla danej osoby z tytułu diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowej, z uwzględnieniem kwot wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b i pkt 17 ustawy należy zatem wykazać w informacji PIT- R.
(sygn. IBPBII/415-109/11/MZ)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line