Ponad rok temu Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 31 marca 2009 r., K 28/08, LEX nr 487552 uznał, że art. 103 Kodeksu pracy jest niezgodny z Konstytucją przez to, że pozostawił ministrom zbyt szerokie prawo regulacji związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Trybunał pozostawił jednak ustawodawcy 12 miesięcy na poprawę prawa. Z dniem 11 kwietnia 2010 r. utracił moc art. 103 Kodeksu pracy a z nim rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472). Nowe prawo nie zostało jednak uchwalone, a uchylone rozporządzenie było jedynym aktem określającym zasady przyznawania pracownikom świadczeń w zakresie dokształcania. Dla uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego należało przede wszystkim przestrzegać przepisów tego rozporządzenia. Po 11 kwietnia nie obowiązywała więc regulacja stanowiąca podstawę zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Prace nad nowelizacją Kodeksu pracy były jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego.
Dopiero od 17 czerwca 2010 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie praw i obowiązków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika. Tym razem jednak ustawodawca zdecydował się na kompleksowe uregulowanie w Kodeksie pracy. Zbędne tym samym stało się konstruowanie upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzenia.
Przez chwilę istniała groźba, że świadczenia na dokształcenie przyznane podatnikom po 11 kwietnia 2010 r., a przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych przewidzianych dla dochodów ze stosunku pracy. Tym samym część pracowników znalazłaby się w rażąco gorszej sytuacji w porównaniu do pozostałych pracowników. Ustawodawca jednak w przepisie przejściowym nowelizacji (art. 3 ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. Nr 105, poz. 655) umożliwił pracownikom, którym między 11 kwietnia, a 16 lipca przyznane zostało świadczenie na dokształcanie zawodowe, stosowanie przepisów rozporządzenia z 12 października 1993 r., a tym samym objęcie zwolnieniem od podatku dochodowego.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line