Wydarzenie to po raz 9. organizuje Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Miastem Stołecznym Warszawa - Biurem Pomocy i Projektów Społecznych. Tegoroczna konferencja odbywa się w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka.

Podczas dwudniowej konferencji ponad 500 profesjonalistów będzie poznawać praktyki ochrony najmłodszych zarówno z Polski, jak i z innych państw (m.in. z USA, Wielkiej Brytanii czy Szwecji). Wykłady, debaty i warsztaty to okazja do poszerzenia kompetencji z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem, a także jedyna w naszym kraju okazja do wspólnej, interdyscyplinarnej analizy istniejącego systemu oraz wypracowania rekomendacji zmian, które trzeba wprowadzić, aby dzieci mogły dorastać bez zagrożeń. Specjalne sesje poświęcone zostaną m.in. problemowi śmierci dzieci w wyniku maltretowania, ochronie małoletnich świadków, pomocy terapeutycznej dla dzieci krzywdzonych, zespołom interdyscyplinarnym.
- Rola systemowych rozwiązań ochrony dzieci jest kluczowa. Musimy budować środowisko kompetentnych profesjonalistów pomagających dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych oraz kompleksową ofertę wsparcia rodziny, z której będą mogli korzystać. Ta konferencja jest ważnym krokiem w tym kierunku - mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.
Ważnym aspektem konferencji będzie nawiązanie do idei Janusza Korczaka. Jego osobie zostanie poświęcona sesja inauguracyjna oraz pokaz Projektu Korczak - specjalnych aranżacji multimedialnych z udziałem dzieci, sportretowanych na podobieństwo ich rówieśników z czasów pedagogicznej działalności Starego Doktora. Autorką pokazu (visual art) jest Karolina Fender Noińska z projektu jajkoFilm.

Więcej informacji na temat wydarzenia na www.dzieckoswiadek.fdn.pl