Projekt w znaczącym stopniu zmienia dotychczasowe przepisy Kodeksu karnego wykonawczego. Krytycznie do części z tych propozycji odniosła się Helsińska Fundacja Praw Człwowieka. Fundacja wyraziła m.in. wątpliwości co do zasadności zmiany katalogu przesłanek umożliwiających ubieganie się o uzyskanie przerwy w karze, poprzez wykreślenie z niego przesłanki względów zdrowotnych. W stanowisku do projektu podkreślono, iż może to doprowadzić do sytuacji, gdy problemy zdrowotne osób pozbawionych wolności, które nie mogą być wyeliminowane w ramach więziennej służby zdrowia, nie zostaną przez sąd zakwalifikowane na podstawie nowego, ograniczonego katalogu – tj. ważnych względów osobistych oraz rodzinnych.
Fundacja podkręśla też, że zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym obejmują m.in. zniesienie obligatoryjnej obrony w postępowaniu wykonawczym w sytuacji, gdy osoba pozbawiona wolności nie włada językiem polskim. Ponadto, przesłanka bliskości miejsca zamieszkania pozostała wykreślona z katalogu przesłanek branych pod uwagę przy ustalaniu miejsca wykonywania kary pozbawienia wolności.
Projekt został 7 września przyjęty prze z obydwie Komisje. W trakcie posiedzenia, przedstawiciele Biura Legislacyjnego Senatu RP zgłosili kilkanaście poprawek natury legislacyjno  – merytorycznej, które w znaczącej większości zostały przyjęte. Uwagi Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie zostały uwzględnione.
Opinia HFPC>>>